Předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Luboš Vlasák včera potvrdil zprošťující rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 v kauze expolicisty Tomáše Čermáka.

Obžaloba mu kladla za vinu, že se před dvěma lety na 1. máje dopustil při zákroku proti nynější poslankyni Strany zelených Kateřině Jacques zneužití pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví.

„Jednání obžalovaného nebylo sice taktické, ale nebylo ani nezákonné,“ odůvodnil rozhodnutí Vlasák. Čermák podle něj jednal v souladu se zákonem a na základě rozkazu.

Naopak Jacques se podle Vlasákova odvolacího senátu dopustila jasného přestupku, když odmítla uposlechnout výzvy policisty, aby vyklidila prostor, kde stála. Za svá zranění si podle soudního verdiktu zodpovídá sama, protože by se jí podle soudce nic nestalo, pokud by sepřed dvěma letychovalajinak.

V té době Kateřina Jacques zastávala vysokou funkci ředitelky sekce lidských práv úřadu vlády.

„Chci se vrátit do policejní služby“

Vedení pražské policie před dvěma lety nevyčkalo na rozhodnutí soudu, Čermáka propustilo a v souvislosti s touto aférou byl také odvolán z funkce ředitele policejního obvodu Praha II Jan Navrátil.

„Pravda ukázala. Nyní budu usilovat o návrat do policejní služby a také o doplacení platu, o který jsem přišel. A budu žádat bolestné po ministerstvu vnitra za zranění, která mi byla způsobena při služebním zákroku před dvěma lety na 1. máje,“ řekl Deníku Čermák.

V úsilí o návrat do policejního sboru Čermáka zastupuje bývalý policejní důstojník Jaroslav Janeček. „V tom neustoupím, protože šlo a jde o nezákonnost a politickou podlézavost vysokých policejních funkcionářů. Můj mandant neměl být v souvislosti s paní Jacques nikdy propuštěn,“ zdůraznil advokát.

Poslankyně Kateřina Jacques se k verdiktu nevyjádřila. „Je služebně ve Štrasburku na Radě Evropy,“ vysvětlil Deníku pracovník poslaneckého klubu Strany zelených Václav Kůs.