Kauza, v jejímž projednávání v úterý soud pokračoval, se týká období mezi lety 2005 a 2012, kdy Višváder působil v čele Exekutorského úřadu Praha-západ. Poškození většinou přišli o peníze tak, že exekutor vymohl dlužnou částku, jejich peníze ale použil pro vlastní potřebu, investoval například do nemovitostí. Někteří poškození přišli o tisíce, někteří o statisíce a někteří o miliony korun.

Peníze začal exekutor využívat pro soukromé účely roku 2006

Višváder se v úterý k většině bodů obžaloby přiznal. „Zpětně, když o tom uvažuji, určitě bych jednal jinak," řekl. Nesouhlasil akorát s některými částmi obžaloby. Jde například o nárok jeho bývalého zaměstnance, kterému prý peníze vrátil v hotovosti.

Peníze, které mu nepatřily, začal Višváder podle svého tvrzení využívat pro soukromé účely kolem roku 2006. Na účtu se mu kvůli přechodu na jiný typ účetnictví začaly kumulovat vysoké částky, které dlouho čekaly na vyplacení.

Exekutorská komora navrhovala Višváderovo odvolání

Asi v roce 2008 se ale Višváder dostal do finanční tísně. Své dluhy splatil jistotou, kterou u něj složil dlužník z jiného exekučního řízení - stavební firma Geosan Group. Ačkoliv si byl vědom toho, že jde o cizí peníze, převedl 80 milionů korun na svůj soukromý účet i na účty dalších lidí a společností. Za to si nyní exekutor odpykává 8,5 roku vězení. Předtím byl odsouzen ke třem letům vězení za podvod. Oba tresty se mu tak sečetly.

Exekutorská komora navrhovala Višváderovo odvolání z funkce již v roce 2006 v souvislosti s jeho odsouzením za podvod. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale muže z úřadu neodvolal. Argumentoval tím, že Višváder spáchal trestný čin v době, kdy ještě nebyl exekutorem.

Na muže byl vydán evropský zatykač 

Podmíněný trest za podvod byl později přeměněn na nepodmíněný a na Višvádera byl vydán evropský zatykač. V březnu 2012 právníka zadrželi rumunští policisté při jeho pokusu o přechod hranice s Ukrajinou.

Soudům později tvrdil, že neutíkal, ale jel si do ukrajinské banky vyřídit úvěr, díky kterému prý hodlal osmdesátimilionovou jistotu vrátit zpět na účet exekutorského úřadu. "Chtěl jsem zachránit situaci a nechtěl jsem přijít o firmu," řekl dnes Višváder.