Na konci ledna lidé z Kliniky zveřejnili na facebookových stránkách příkaz, kde exekutor Luhan nárokoval 350 tisíc korun. Nyní částku zvýšil o více než milion. „Na základě čeho se pro tuto částku rozhodl, nám zatím nesdělil. Je zřejmé, že jde o novou formu politické represe. Místo těžkooděnců a bicích uliček stát tentokrát při vyklízení autonomních prostorů vsadil na téměř neomezenou moc exekutorů v České republice,“ píší aktivisté na sociální síti s prosbou o finanční pomoc nebo jinou formu podpory.

Právník Luhan z Exekutorského úřadu pro Prahu 1 na dotaz Pražského deníku v pondělí odpověděl, že vydaným exekučním příkazem účastníci řízení skutečně disponují. „Zatím se jedná o náklady předběžné. Pokud by náklady povinná osoba neuhradila, budou se tyto náklady vymáhat a pokud by byly nevymožitelné, zatíží oprávněného (vlastníka nemotivosti - Správu železniční dopravní cesty). Rozhodovat o nákladech se nebude dříve než po měsíci, neboť oprávněný musí svoje náklady také doložit,“ napsal redakci exekutor.

Státní organizace, která plánuje vyklizenou budovu během půl druhého roku rekonstruovat a do kanceláří přestěhovat zhruba padesátku zaměstnanců, tvrdí, že Kliniku nemůže prodat - byť o koupi nové vedení Prahy uvažovalo - kvůli legislativním omezením. Squatteři oponují, že zahájení prací nějakou dobu potrvá, a tak mohli budovu okupovat dál.

„Náklady exekuce má nesti povinný. Lze předpokládat, že o výši nákladů bude nakonec rozhodovat soud, pokud se bude osoba povinná proti jejich výši bránit soudní cestou. Nechceme však další vývoj předjímat,“ uvedla pro Pražský deník Kateřina Šubová, mluvčí SŽDC.

„Nejde nám o žádný prvoplánový boj proti nařízením a zákonům. Jde nám o boj o město, ve kterém půjde důstojně a radostně žít. O město, ve kterém budou mít lidé kde bydlet, kde se scházet. Kde lidé nebudou jen konzumenty a zaměstnanci, ale kde budou moci rozvíjet solidární vztahy s druhými a svůj svobodný potenciál. Ale k tomu všemu je třeba prostor a materiální podmínky,“ tvrdí v rozhovoru pro flowee.cz Jakub Ort, jeden z mluvčích Kliniky.