Policisté tak hledají přepadeného muže nebo svědky. Kamerové záznamy přitom potvrdily, že si pachatel nevymýšlí. Jeho první oběť ale zločin neohlásila. Podíl na tom zřejmě má i opilost přepadeného.

Do akce vyráželi policisté půl druhé hodiny po půlnoci, kdy lupičpřepadl 20letého mladíka v ulici V Holešovičkách. U zastávky městské hromadné dopravy Vychovatelna si gauner řekl přepadenému o peníze – a když se setkal s odmítnutím, prosadil své požadavky násilím. Čtyři rány do hlavy mu vynesly kořist v podobě stokoruny, stravenky a mobilního telefonu. S kořistí pak přeběhl frekventovanou vozovku, kde uprostřed musel přelézt svodidla, a na zastávce na druhé straně nastoupil do taxíku.

Pomoc svědka

K dopadení podezřelého, který z místa činu uprchl, přispěl nejen popis poskytnutý přepadeným, ale cenné byly zejména poznatky svědka. Muže, který se k zastávce nechal dovézt taxíkem, aby pak pokračoval domů pěšky – přičemž nejprve potkal odcházejícího pachatele a následně narazil i na jeho oběť. A byl to právě tento svědek, kdo volal na policejní tísňovou linku.

Ukázalo se, že svědek má mobil stejné značky, jako byl odcizený přístroj. Společně s přepadeným se pak snažili pomocí aplikace, jíž jsou tyto telefony vybaveny, ukradený mobil zlokalizovat. Úspěšně. Netrvalo dlouho, aby bylo jasno: pohybuje se v oblasti Střížkova. Ke křižovatce ulic Prosecká a Lovosická pak vyrazila nejen policejní hlídka, do jejíhož auta usedl i svědek, s telefonem, který mapoval lupičův pohyb. Na místo však vyjela i další hlídka. Posádky obou služebních aut pak společně zadržely podezřelého mladíka.

Dvacetiletý recidivista

Další skutek

Zatčený se při výslechu přiznal – nikoli ale pouze k čerstvěspáchanému přepadení. Ukázalo se, že loupit se snažil už půl hodiny po půlnoci. Rovněž na autobusové zastávce, ale tentokrát v lokalitěSpojovací. Podle kamerových záznamů tam pachatel obral muže kolemčtyřicítky, oblečeného do pracovního oděvu. Podle všeho opilého – a nejspíš cizince. Lupič si mu řekl o peníze – a když nic nedostal, srazil oběť na zem útokem na hlavu. Napadeného pak prošacoval. Obohatil se ale jen o několik mincí. Následně přeběhl silnici a odjel autobusem směrem k zastávce Vysočanská.

Hledá se oběť

Po přepadeném muži policie stále pátrá. Hledá štíhlého muže středního věku, který měří asi 185 cm. Oblečený byl do pracovního oděvu – černé bundy a pracovních kalhot oranžovo-šedé barvy – a měl vlnité vlasy k ramenům a vousy. Přízvuk napovídá, že by se mělo jednat o cizince; nejspíš Moldavana nebo Ukrajince. Kriminalisté uvítají, když se přepadený muž i případně svědci přihlásí prostřednictvím linky 158 a svými výpověďmi pomohou při vyšetřování.

Mladík skončil ve vazbě

Zadržený mladík, kterého soudce již během víkendu poslal do vazby, je obviněný z loupeže a poškození cizí věci. V případě prokázání viny před soudem mu hrozí až desetileté vězení. Ukázalo se, přitom, že rozhodně nejde o jeho první konflikt se zákonem. Aktuálně, a to až do roku 2015, je v podmínce za krádeže a vloupačky – a hned několik policejních služeben na něho má rozpracované vyšetřovací spisy v souvislosti s podezřením z dalších krádeží i loupeží.