Při pondělním začátku procesu se Škopán u soudu neobjevil; požádal o konání hlavního líčení bez své přítomnosti. Z jeho výpovědí zaznamenaných v policejních protokolech nicméně vyplynulo, že si krvavý mord nedovede vysvětlit. Za 78letým mužem, historikem specializujícím se na židovské památky, prý příležitostný pomocný dělník u technických služeb docházel kvůli svému zájmu o architekturu (byť nepopřel, že si hostiteli chtěl říci – ale neřekl – i o peníze, když neměl na zaplacení nájmu za byt, ve kterém žil s matkou). Po činu si odnesl peněženky obětí, knihy a šperky; ty pak v zastavárně v rodném Brně prodal za pět tisíc.

Skutečně zabíjel v obavě z bezdomovectví, potvrdil v úterý znalec-psychiatr Petr Kubej. A muž, který netrpí duševní chorobou ani poruchou (jeho osobnost je však patologická), by prý za situace, že by se znovu dostal do existenčních problémů, mohl reagovat podobně. Není to ale typický vrah, uvedl znalec. Kdyby se mu finanční nesnáze vyhnuly, nejspíš by ho ani nenapadlo někoho zamordovat; poklidně by se věnoval svým zájmům – sbírání pohlednic a navštěvování památek. Pohlednice a architekturu ostatně i sám Škopán označil za „závislost", ze které by měl být léčen. Pronášely mu prý problémy už v době, kdy kvůli nim zanedbával školu.

Vraždil ve chvíli, kdy matka přišla o práci učitelky, on sám měl také nevalný příjem – a hrozilo, že kvůli penězům budou muset opustit byt. Oba přitom vykazovali neschopnost poprat se s praktickým životem – nedokázali si třeba vyřídit sociální dávky. Když vraždil a následně se snažil zahradit stopy, však Škopán podle Kubeje postupovat naprosto racionálně.

Dokazování bude pokračovat; soud ještě chystá výslech znalce z odvětví psychologie.

Čtěte také: Osvětlit vraždu dvou seniorů obžalovaný k soudu nepřišel