Neměli drobné

Naposledy se vloudili do domácnosti v září tohoto roku ve Čkalově ulici v Praze 6. Starší manželé se vraceli domů a mladá žena s nimi proklouzla dovnitř, svého společníka pustila dovnitř později. „Představili se jako zaměstnanci energetiky. Jako důvod návštěvy uvedli vrácení přeplatku za elektřinu,“ řekl Deníku detektiv obeznámený s případem. Po chvíli vyšlo najevo, že nemají drobné a mají pouze pětitisícovou bankovku. „Omlouvají se a požádají o běti, zda by neměly na rozměnění,“ pokračuje detektiv.

Cílem je odlákat pozornost a rychle najít peníze nebo cennosti. „Například požádají o vodu – poškozený odejde do kuchyně a zanechá bez dozoru obývák, kde rychle prohledají obvyklé skrýše,“ popisuje kriminalista triky pachatelů. „Nebo chtějí na toaletu a dostanou se mimo dohled majitelů bytu a prohledají další části bytu,“ zmiňuje další fintu.

V tomto konkrétním případě majitelka bytu zahlédla, jak podezřelá žena vychází s jejich ložnice, ale bylo už pozdě. Dvojice dosáhla svého a rychle utekla s 19 tisíci korunami.

„Pachatelé se zaměřují na důchodce a zneužívají jejich handicapy. Zhoršenou pozornost a špatnou pohyblivost, takže mohou počítat, že bez problémů utečou. Oběti si často si podvodníky pořádně nepamatují,“ vysvětluje kriminalista.

Pachatelé nevěděli, že kromě svědectví poškozených bude mít policie i další důkaz. Schodiště kontroluje kamera, která zmíněnou dvojici zaznamenala. „To je skvělé, se stopami bývá velmi často potíž, protože poškození nejsou vždy schopní poskytnout použitelný popis pachatelů. Někdy se stane, že sklenici, ve které jim nabídnou pití, před příchodem policie umyjí a utřou, aby měli doma uklizeno, takže použitelné otisky prstů jsou pryč,“ dodal detektiv.

Policie ví o minimálně třech případech, kdy kradla tato dvojice.

Ženě je asi 30 let. Je menší, asi 160 cm vysoká, silnější postavy, s krátkými tmavšími vlasy a nosí klobouček. Jejímu společníkovi je přibližně 25 let, je štíhlý a nosí rovněž krátké tmavé vlasy. Oba mají snědou pleť a mluví česky, bez přízvuku. Policie informace o povedené dvojici přijme na telefonním čísle 974 851 843.

close zoom_in