Konečný verdikt vynese až soud – detektivové kriminální policie nicméně mají jasno – vinni nejsou dva muži, ale tři podezřelí, které postupně pozatýkali v souvislosti s pátráním po pachatelích dvou přepadení.

Šetření se rozjelo na sklonku ledna, kdy pachatelé loupili v posledních dvou dnech prvního měsíce roku. Nejprve to bylo v sobotu 30. ledna v Modřanech, kde dvojice mužů natrefila na 15letého mladíka. Útočník ho zezadu napadl pěstmi, srazil ho na zem – a sebral mu mobilní telefon i s bezdrátovými sluchátky za čtyři tisíce korun.

Druhý skutek se nestal v Praze 4, ale v Praze 5, kde dvojice pachatelů udeřila nedaleko tramvajové zastávka Klamovka. Muži si v tramvaji vyhlédli 32letou ženu jedoucí v půl čtvrté ráno směrem od Anděla; když vystoupila, několik desítek metrů ji sledovali a v Jinonické ulici udeřili: bili ji pěstmi do obličeje, strhli ji na zem a přetahovali se s ní o kabelku.

Získali tak peníze a mobil v celkové hodnotě asi pět tisíc korun, odnesli si i doklady – a navíc své oběti vykloubili palec na ruce, takže žena musela vyhledat lékařské ošetření.

Několik podnětů k podezřelým osobám

Před měsícem, tedy jen s malým odstupem po obou přepadeních, kriminalisté zveřejnili kamerové záběry a obrátili se na veřejnost s žádostí o pomoc. Výsledky se dostavily prakticky okamžitě; detektivům se sešlo hned několik podnětů k podezřelým osobám. A již po dvou dnech mohl Jan Daněk z ředitelství pražské policie konstatovat, že byli zadrženi dva muži.

Po výsleších bylo proti jednomu z nich (jde mimochodem o člověka podmíněně odsouzeného za majetkový trestný čin) zahájeno trestní stíhání pro loupež v souvislosti přepadením v Modřanech; druhý figuruje v postavení svědka. Tohle bylo 5. února, kdy Daněk také informoval, že na případu loupeže z Jinonické kriminalisté stále pracují – přičemž není jisté, zda s ní zadržení měli něco společného.

Neměli. O tom jsou kriminalisté II. obvodu pražské policie přesvědčeni nyní, kdy se jim díky poznatkům získaným z kriminálního prostředí podařilo dopadnout dva jiné muže, kteří podle jejich zjištění měli tento skutek na svědomí. „Nyní již tedy můžeme vyloučit původní domněnku, že obě loupeže spáchali ti samí muži," poznamenal Daněk.

Nově stíhanými podezřelými jsou mladíci ve věku 17 a 21 let. Starší z nich skončil ve vazbě.

Čtěte také: Podezřelého z loupeže pomohly najít kamerové záběry