Případ znásilnění se odehrál v noci na neděli v oblasti Prahy 5 - Motol. "Tehdy se dva muži doslova natlačili do bytu poškozené, kde ji donutili k různým sexuálním praktikám. Jakmile oba násilníci dosáhli svého, z bytu odešli jako by nic. Nutno zmínit, že v chování obou mužů sehrál svou roli i alkohol," informoval mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Žena byla celou událostí natolik otřesena, že teprve až po dvanácti hodinách od tohoto hrůzného zážitku se vzmohla k tomu zajít vše oznámit. Jakmile na služebně sdělila, co se jí přihodilo, rozjeli policisté okamžitě podrobné prošetřování události. Nejdříve samozřejmě museli zjistit, kdo jsou oni násilníci a kde se momentálně zdržují.

Do prošetřování byli zainteresovaní policisté z místního oddělení Smíchov a kriminalisté prvního oddělení druhého policejního obvodu. Těmto policistům a kriminalistům se obě zásadní informace podařilo zjistit během přibližně dvou hodin od přijetí oznámení.

"Stran podezřelých konkrétně zjistili, že se jedná o dva slovensky hovořící muže, z nichž jeden žije a pracuje dlouhodobě v ČR a druhý přijel za svým kamarádem na víkend. Na ztotožnění druhého zmiňovaného spolupracovali kriminalisté, prostřednictvím střediska mezinárodní spolupráce, se slovenskými kolegy," uvedl Hulan.

Prvního, v České republice pobývajícího muže, zadrželi v neděli po několika hodinách pátrání policisté místního oddělení Smíchov. S ohledem na to, že byl v tu chvíli v notně podroušeném stavu, byl k vystřízlivění umístěn do cely předběžného zadržení.

Za pět minut dvanáct

Vypátrání a zadržení druhého hledaného bylo o poznání složitější a dramatičtější. V tomto případě kriminalisté spolupracovali s pracovníky Českých drah, neboť detektivové zjistili, že hledaný cestuje vlakem domů na Slovensko.

Tady bylo velice podstatné vytipovat, kterým konkrétním vlakem by mohl hledaný jet. A to se nakonec, dá se bez nadsázky říci, že za pět minut dvanáct, také podařilo. Kriminalisté totiž tuto skutečnost zjistili dvacet minut před tím, než vlak přijel do poslední stanice na území České republiky.

"A těchto pouhých dvacet minut stačilo, aby se na nádraží do Břeclavi soustředil potřebný počet tamních policistů k vypátrání a zadržení hledaného. Ten se sice ještě snažil před policisty schovávat v davu dalších cestujících, ale nebylo mu to nic platné," prozradil mluvčí.

"Oba zadržení osmatřicetiletí muži tak už v neděli odpoledne, přibližně šest hodin od přijetí oznámení, skončili v cele předběžného zadržení a v pondělí stanuli před vyšetřovatelem. Ten jim sdělil obvinění z trestného činu znásilnění, za který jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na deset let. Zároveň vyšetřovatel podal vůči oběma obviněným podnět státnímu zástupci k návrhu na uvalení vazby," uzavřel Hulan.