V prvopočátku evidovali kriminalisté cirka desítku případů, nicméně podrobným prošetřováním zjistili, že na území metropole řádí nenechavci, kteří toho budou mít na svědomí mnohem víc. A tato domněnka se detektivům nakonec potvrdila. "K dnešnímu dni kriminalisté v rámci tohoto případu evidují celkem jednatřicet odcizených dustrů v celkové hodnotě téměř jedenáct miliónů korun," informoval mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Úřad Městské části Praha 1
Policie obvinila bývalého zastupitele Prahy 1 Skálu. Bude se zpovídat z korupce

Prošetřování nakonec přivedlo kriminalisty na stopu dvou bulharsky hovořících mužů ve věku 48 a 67 let. Ti na území naší republiky žijí dlouhodobě, kdy jeden z nich se na oko živil jako automechanik, druhý si přivydělával pomocnými pracemi.

Chyceni při činu

Zadržení obou mužů provedla počátkem dubna letošního roku pražská zásahová jednotka. "Důvod použít k zadržení zásahovku byl prozaický. Oba muži byli totiž zadrženi neprodleně po odcizení dalšího vozu, kdy byla důvodná obava, že by se mohli v lepším případě snažit kriminalistům ujet, v tom horším, že by odcizené auto použili proti detektivům jako zbraň," pokračoval Hulan.

Dopravní nehoda. Ilustrační foto.
Auto srazilo chodce na Jižní spojce

Po zadržení následovaly domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor. V rámci těch kriminalisté zajistili věci, které oba muži používali k páchání trestné činnosti, nebo které trestnou činností získali. Navíc se podařilo zajistit i tři odcizená vozidla, která posléze vrátili jejich oprávněným majitelům.

Oba ve vazbě

"Podstatné na celé události je také to, že ke krádežím motorových vozidel používali zadržení profesionální techniku. K té se dostali právě díky tomu, že se mladší ze zadržených pasoval do role automechanika," doplnil mluvčí.

Muž a jeho společník před pokusem o loupežné přepadení chlapce na Žižkově
Muž se na Žižkově pokusil oloupit dvanáctiletého chlapce. Hledá ho policie

Oba muže vyšetřovatel obvinil z trestného činu krádež ve spolupachatelství. S ohledem na výši způsobené škody hrozí staršímu z dvojice trest odnětí svobody na osm let, mladšímu pak až na deset let. Oba obvinění jsou stíháni vazebně.