Podle televize Prima, která v sobotu o případu informovala, jde o Petra Choce – zástupce šéfa oddělení dopravních nehod pražského dopravního inspektorátu.

To že podezření skutečně existuje a případ je předmětem setření, potvrdili bez uvedení jména podezřelého mluvčí policejní inspekce Radka Sandorová i mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. „Nařídili jsme mu dovolenou,“ konstatoval Hulan, podle jehož slov se případ řeší a byl předán právě inspekci Policie ČR. Mluvčí tím současně naznačil, že situace zatím nemusí bát za nynějšího stavu prošetřování zcela jednoznačná. V případech, že se provinění policistů prokáže, bývá totiž pravidlem podstatně ráznější přístup: nadřízení je okamžitě postaví mimo službu. A následuje vyhazov bez nároku na výsluhu, třebaže do soudního jednání, při kterém se bude prohřešek projednávat, je ještě daleko.

Kauza se zrodila ve čtvrtek večer ve Vršovicích, kde auto s vysoce postaveným policistou stavěla policejní hlídka. Při kontrole na křižovatce u Kubánského náměstí řidič působil dojmem podnapilého. Po dechové zkoušce policisté chtěli policisté provést odběr krve ke zjištění hladiny alkoholu, to však podezřelý odmítl. Souhlasil pouze s odebráním vzorku moči.

Podle zdravotníků, kteří jsou s principem odběrů obeznámeni, by podobné jednání mohlo odpovídat vědomé reakci na požití alkoholu krátce před kontrolou. Zatímco v dechu a v krvi se to projeví okamžitě, v moči až se zpožděním; v případě mírnější konzumace dokonce vůbec. Je nicméně skutečností, že k nezpochybni­telnému prokázání požití alkoholu řidičem zpravidla postačuje opakované dechová zkouška, kterou policisté provedou kalibrovaným přístrojem.

Samotného Petra Choce se nepodařilo kontaktovat, aby se k podezření vyjádřil.

Obecné pravidlo: hrozí vysoké tresty

Zda případ skončí před soudem nebo se jím alespoň budou zabývat úředníci ve správním řízení, je zatím otázkou. To, že podezření na jízdu vysoce postavených policistů pod vlivem alkoholu končívají všelijak, napovídají případy z minulosti. V některých případech dokonce policisté, kteří kontrolu prováděli, hovoří o tlaku a o problémech, které si tím přivodili. Velkou pozornost vyvolala březnová kauza vysokého důstojníka cizinecké policie z Hradce Králové, jehož služební vůz nejprve policisté stavěli kvůli překročení dovolené rychlosti, přičemž následně ukázalo, že má zřejmě i upito. Dotyčný se ale naměřený alkohol snažil vysvětlovat jiným způsobem; nakonec trval na tom, že použil kapky proti kašli. Nadřízený ho v rámci využití své pravomoci potrestal pokutou ve výši 1500 Kč. Policista následně významně povýšil.

Informace o policistech, případně vlivných lidech či známých osobnostech, kteří se vyhnuli stíhání za jízdu v opilosti, nejsou v médiích ojedinělé. Obecně ale platí, že takové jednání má za následek přísný trest.

Pokud se naměří hladina pod jedno promile, věc se zpravidla řeší jako přestupek. Následkem bývá pokuta od 10 do 50 tisíc korun plus zákaz řízení od půl roku do dvou let. Jestliže hladina alkoholu přesáhne hranici jednoho promile, věc už projednává soud jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky (většinou rozhoduje trestním příkazem, tedy bez nařízení hlavního líčení). Ve hře je pak až rok vězení (v případě prvního provinění bývá zpravidla ukládána podmínka) – a navíc peněžitý trest od dvou tisíc do pěti milionů korun, zákaz řízení motorových vozidel od 1 roku do 10 let, trest obecně prospěšných prací (od 50 do 300 hodin); možné je také udělení domácího vězení. Na ještě přísnější tresty dojde ve chvíli, kdy se pachatel dopustí tohoto trestního činu za přitěžujících okolností – je přistižen opakovaně, v opilosti způsobí nehodu nebo se proviní jako šofér veřejné dopravy. Například vězení pak může být až tříleté. Pokud při nehodě dojde ke zranění, bude se věc zřejmě posuzovat i jako trestný čin ublížení na zdraví s ještě podstatně přísnější sazbou.

(zw)