Bohumír Ďuričko, který ve čtvrtek 9. října zastřelil po autogramiádě knihy Jiřího Paroubka Václava Kočku mladšího, možná brzy opustí vazbu.

Pominul jeden z důvodů vazby

Městské státní zastupitelství minulý týden rozhodlo, že už pominulo nebezpečí, že by ovlivňoval svědky. Sice stále nepominul druhý vazební důvod, tedy možnost, že by se pokusil uprchnout, nicméně nyní již mohou Ďuričko a jeho advokát Jan Červenka podat žádost o propuštění z vazby.

„Stále ještě ale čekáme na písemné zdůvodnění, že pominul jeden důvod vazby. Až jej obdržíme, žádost podáme,“ uvedl Červenka. Mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová se k celému případu striktně odmítá vyjadřovat.

„Nemohu samozřejmě nikterak předjímat rozhodnutí soudu, ale po čtyřiceti letech praxe by mne překvapilo, kdyby pana Ďurička propustil. Presumpci neviny je samozřejmě potřeba ctít, ale za mnohem méně závažné trestné činy sedí lidé ve vazbě třeba rok nebo mnohem déle,“ řekl pro Deník advokát rodiny Kočkových Josef Lžičař.

Rodina oběti žádá odškodné

Ten také potvrdil, že podle občanského zákoníku náleží pozůstalým příbuzným oběti odškodné.

„Cenu lidského života samozřejmě nemůžeme vyčíslit. Celková suma by se ale podle zákona měla blížit částce zhruba dvou milionů korun. Rodičům Václavovi a Olze z této částky připadne 480 tisíc korun, sourozencům Janovi a Olze 350 tisíc a každému z dětí – Václavovi, Editě a Davidovi – po 240 tisících. O tuto částku nepřijde ani syn Kočkovy přítelkyně Markéty Nicolas, jehož biologickým otcem Kočka sice nebyl, ale žil s nimi ve společné domácnosti,“ uvedl Lžičař.

Půjde i o výživné

Krátce před svou smrtí se Václav Kočka mladší rozvedl se svou manželkou. Při rozvodovém stání se s ní dohodl, že na své dvě děti, které spolu měli, bude platit výživné ve výši patnáct tisíc korun měsíčně, přispíval samozřejmě i na syna, kterého měl se svou přítelkyní Markétou.

Nyní je možné, že alimenty za něj bude platit Bohumír Ďubičko. „Protože pan Ďuričko svým činem znemožnil panu Kočkovi placení těchto částek, je možné, že se budeme domáhat jejich náhrady,“ doplnil Lžičař.

Ďuričko obvinil Kočkova otce

„Za smrt Václava Kočky mladšího může jeho otec,“ řekl pro server tn.cz Ďuričko. Podle něj celý spor, který skončil smrtí člověka, začal jeho tvrzením, že kdyby byl kolotočář, měl by tolik peněz jako rodina Kočků.

„Po této větě Kočka starší vstal, šel na bar a něco řekl svému synovi,“ uvedl Ďuričko. Václav Kočka mladší poté vstal, šel k Ďuričkovi a praštil ho. „Vstal jsem a ukázal mu, že mám zbraň,“ dodal Ďuričko. Podle něj ho ale Kočka mladší praštil podruhé. „Dál si už nic nepamatuju, jen to, že padly výstřely,“ dodal Ďuričko pro server tn.cz.

Tiskové prohlášení Jana Kočky

Pan Ďuričko se buď zbláznil, anebo se zcela chladnokrevně začíná přehrávat do role oběti, aby si, když už svůj zrůdný čin nemůže nijak odčinit, prostřednictvím médií, naklonil veřejnost a získal shovívavost soudu. Vrahem je a vrahem zůstane.

Jeho bezprecedentní výrok jen dokládá míru agresivity, která je ukryta v jeho jednání. Věříme, že i orgány činné v trestním řízení za těmito agresivními a necitlivými slovy na adresu mého otce uvidí další nebezpečí, která tento člověk při zvažovaném propuštění na svobodu může znamenat.

Nechápeme, jak je vůbec možné, že si pan Ďuričko může ve vazební věznici pořádat tiskové konference pro novináře a navíc uvažovat o svém propuštění na svobodu na kauci.

Vraždu mého bratra vidělo několik přímých svědků, bratr zemřel před zraky naprosto bezmocného otce, který vraždě nemohl zabránit.