Vazebně stíhaný pražský hoteliér Bohumír Ďuričko obviněný z vraždy Václava Kočky mladšího nabídl prostřednictvím svého advokáta Jana Červenky kauci tři miliony korun jako záruku, že se na svobodě nebude vyhýbat trestnímu stíhání.

Soud má pět dnů na rozhodnutí

„Žádost adresovanou městskému státnímu zastupitelství jsem ve čtvrtek odeslal. Můj klient nabízí tři miliony korun. Jsem optimista a věřím, že soud jeho žádosti vyhoví,“ potvrdil Červenka a připomněl Ďuričkovu dosavadní trestní bezúhonnost.

Zákonem stanovená lhůta, do které musí soud rozhodnout o zamítnutí či přijmutí záruky, je pět pracovních dnů. Nejpozději do příštího čtvrtka by tedy mělo být jasno.

Obviněný tvrdí, že se jen bránil

Obviněný se prostřednictvím médií hájí tím, že se nejednalo o vraždu ale o sebeobranu a o neúmyslné zabití. Dokonce prohlásil, že za smrt svého syna je zodpovědný Václav Kočka, který mezi ním a svým synem vyprovokoval konflikt.

Zastřelený Václav Kočka prý Ďurička opakovaně udeřil do tváře. „Bránil jsem sebe a svou přítelkyni,“ prohlásil ve středu Ďuričko. Podle vlastních slov nabyl dojmu, že mu jde v tu chvíli o život. A nejen jemu, ale hlavně jeho těhotné přítelkyni a tím i jejich nenarozenému dítěti.

Je to jen taktika, říká bratr oběti

Bratr zavražděného podnikatele Jan se domnívá, že je to pouhá taktika. „Pan Ďuričko se buď zbláznil, anebo se zcela chladnokrevně začíná přehrávat do role oběti, aby si, když už svůj zrůdný čin nemůže nijak odčinit, prostřednictvím médií naklonil veřejnost a získal shovívavost soudu.

„Vrahem je a vrahem zůstane. Věříme, že i orgány činné v trestním řízení za těmito agresivními a necitlivými slovy na adresu mého otce uvidí další nebezpečí, která tento člověk při zvažovaném propuštění na svobodu může znamenat,“ reagoval Kočka. Ani státní zástupkyni Janě Hercegové příliš nevyhovuje, jakým způsobem se Bohumír Ďuričko prezentoval v médiích, když poskytl rozhovor televizi Nova.