Obviněné aktivisty přišla k soudu podpořit řada jejich známých. Soudkyně je před zahájením zasedání preventivně vyzvala, aby zachovali důstojnost jednání a nedělali z něj happening. Mladí lidé ji uposlechli.

Mladým lidem za jejich jednání jim hrozí až dvouleté vězení kvůli neoprávněnému zásahu do práva k domu, žalobkyně navrhla trest na spodní hranici sazby.

Chátrající budova patří Úřadu městské části Praha 6. "Dům je ve veřejném vlastnictví, a tedy ve vlastnictví nás všech," řekla Brodilová. Překvapilo ji prý, že je obsazení Šatovky posuzováno tak závažně. Popřela tvrzení obžaloby, že by se na místě zabarikádovali. "Zástupce města jsme o naší přítomnosti na místě informovali. Dodali jsme prohlášení Tak jsme zase tady," popsala.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář uvedl, že přestože má městská část s usedlostí plány, již sedm let čeká na změnu územního rohodnutí. Podle něj je tedy na vině především hlavní město.

Dvě až tři desítky squatterů dorazily do Šatovky večer 9. února. Část z nich usedlost opustila po vyjednávání s policií a starostou, deset z nich ale zůstalo na střeše až do příštího týdne.