Obviněné aktivisty přišla k soudu podpořit řada jejich známých. Soudkyně je před zahájením zasedání preventivně vyzvala, aby zachovali důstojnost jednání a nedělali z něj happening. Mladí lidé ji uposlechli.

Pražská Usedlost Šatovka v Divoké Šárce.
Usedlost Šatovka si na rekonstrukci bude muset počkat několik let

Mladým lidem za jejich jednání jim hrozí až dvouleté vězení kvůli neoprávněnému zásahu do práva k domu, žalobkyně navrhla trest na spodní hranici sazby.

Squatteři v usedlosti Šatovka.
Squatteři po šesti dnech opustili střechu Šatovky. Policie je dole zadržela

Chátrající budova patří Úřadu městské části Praha 6. "Dům je ve veřejném vlastnictví, a tedy ve vlastnictví nás všech," řekla Brodilová. Překvapilo ji prý, že je obsazení Šatovky posuzováno tak závažně. Popřela tvrzení obžaloby, že by se na místě zabarikádovali. "Zástupce města jsme o naší přítomnosti na místě informovali. Dodali jsme prohlášení Tak jsme zase tady," popsala.

Squatteři v usedlosti Šatovka.
Se squattery jednat nelze, je to militantní skupina, říká starosta Prahy 6

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář uvedl, že přestože má městská část s usedlostí plány, již sedm let čeká na změnu územního rohodnutí. Podle něj je tedy na vině především hlavní město.

Cibulka.
Sliby chyby. Známé pražské squaty léta chátrají

Dvě až tři desítky squatterů dorazily do Šatovky večer 9. února. Část z nich usedlost opustila po vyjednávání s policií a starostou, deset z nich ale zůstalo na střeše až do příštího týdne.