Mladík původem z Řecka, v jehož zavazadle se našly bezmála dva kilogramy drogy, ale necestoval z portugalské metropole. Jeho cesta začala už v brazilském Rio de Janeiru.

Způsob, jakým byl kokain pašován, označila v pátek Martina Kaňková z Generálního ředitelství cel za „velmi důmyslný a profesionální“. „Droga byla zakomponována v lisu na těstoviny,“ vysvětlila. Šlo přitom o úkryt vytvořený s takovou pečlivostí, že ačkoli pašerák byl polapen již v úterý, dosud není jasné, kolik přesně toho vezl. Přesnou hmotnost kontrabandu stále zjišťují experti Kriminalistického ústavu Praha, kteří zajištěný kuchyňský nástroj zkoumají.

Rentgen vzbudil podezření

Ruční lis zabalený v originální krabici přitom na pohled nevyhlížel nijak podezřele. Kokain v něm celníci objevili až poté, co se vybavili nářadím, rozmontovali jeho válce a navrtali základovou desku. Taková kontrola přitom není právě běžná. Celníci ale měli vážné podezření, když při kontrole obsahu kufru monitor rentgenu naznačil, že některé součástky lisu vyhlížejí poněkud nestandardně.

Třebaže množství převážené drogy odborníci dosud neurčili, už teď je jisté, že zadrženému hrozí v případě uznání viny osm až dvanáct let vězení. Trest by si měl pašerák původem z Řecka odsedět v českém kriminále – byť první poznatky napovídají, že s největší pravděpodobností droga nebyla určena na náš trh.