VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drogu dívka žádala s pistolí v ruce. Útočila ale nožem

Praha – Vysvětlit, jak letos 5. března večer přišel ke 14 bodným ranám zasazeným do hrudníku, zad, paží a do nohou nedokázal v pondělí v jednací síni Krajského soudu v Praze vysvětlit 21leý muž z Českého Brodu. Mladík s bydlištěm evidovaným na radnici (který není pro policisty ani pro soudy v Kolíně i v Praze neznámou figurou, jelikož se opakovaně zpovídal z krádeží kovů a dalšímu vyšetřování v souvislosti s majetkovou trestnou činností čelí i nyní) tentokrát přišel vypovídat v roli poškozeného.

4.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Alena Šatrová

Boj o život

Z loupežného přepadení spojeného s krvavým útokem, jehož oběť v bezvědomí transportovali záchranáři do vojenské nemocnice v pražských Střešovicích, kde pobodaný s nadvakrát probodnutou plící a s dalšími zraněními strávil sedm dní na oddělení ARO a pak ještě tři dny na chirurgii, se zpovídají další mladí lidé. Na svobodě stíhaný Zdeněk Snížek a jeho přítelkyně Lenka Zvěřinová, jež na verdikt čeká ve vazební věznici.

Čtěte také: Drop in se po 14 letech vystěhoval z ordinace Ve Smečkách

Podle obžaloby i všech aktérů šlo v případu o drogy. Přesněji o drogovou náhražku subutex, která má sloužit k léčbě závislosti, ale narkomani ji zneužívají k tomu, aby si přivodili žádoucí stav opojení. A podle expertů se bez své dávky mohou ocitnout ve stavu, kdy by byli pro uspokojení svého chtíče udělat vše. Opravdu cokoli.

Šlo o drogu?

Zda tomu takto bylo i v tomto případě, ale teprve musí rozhodnout soud. Aktéři se totiž na okolnostech krvavého skutku neshodnou. Pobodaný muž naznačil, že kořeny incidentu, který se odehrál před vlakovým nádražím v Českém Brodě, je třeba hledat v metropoli, na náměstí Bratří Synků. Právě tam totiž osudného dne vyrazil se svou tehdejší přítelkyní, která se léčí z drogové závislosti, k doktorovi-specialistovi. A s receptem prý rovnou zašli vyzvednout subutex do lékárny v sousedství. Při odchodu pak potkali dvojici, kterou on sám viděl poprvé, ale zjevně šlo o známé jeho družky: Zvěřinovou se Snížkem.

Znovu pak prý na ně na narazili v Českém Brodě, když po návratu vystupovali z vlaku. A Zvěřinová se prý začala chovat neodbytně. „Pořád opakovala: „Dej mi ty prášky, mně je špatně. A peníze, ať jsme sem nejeli zbytečně"," vypověděl u soudu pobodaný mladík. Dokonce prý vytáhla pistoli, on se jí ale nepolekal. Chodil prý na střelnici, a tak plynovou zbraň podle hlavně pozná. Příval žádostí o prášky a peníze prý ale neustával. „Ona mi přišla jako šílenec; normální člověk neřve jako blázen a větu řekne jednou, možná dvakrát až třikrát, ale neopakuje to kolem dokola," přiblížil svůj pohled na věc zraněný mladík, který se sice řadu týdnů léčil, ale nyní už je bez následků.

Holky se nebijou

Obtěžování podle něj neustalo na peronu, ba ani v podchodu – a dokonce ne před nádražím. „Pak už jsem toho měl dost a strčil jsem do pana Snížka, ať si jsou po svých," vypověděl pobodaný. A hned vysvětlil, proč se pustil do muže, který nevystupoval nijak aktivně. „Do holky se nestrká; ty se nebijou – a on tam byl s ní," konstatoval svědek. A dál už to vzal stručně. Začaly létat pěsti, soupeři se drželi, přetahovali, on upadl – a když vstal, viděl, že je celý od krve. Následně ztratil vědomí a probral se až v nemocnici.

Tím, kdo ho pobodal, prý musela být Zvěřinová, protože na Snížka celou dobu viděl. A ten proti němu stál jen s holýma rukama. Nože si ovšem nevšiml u nikoho… Před pěti měsíci sice pobodaný policistům řekl, že se na něj Zvěřinová během rvačky pověsila – v jednací síni pověsila – v jednací síni ale svá dřívější slova nepotvrdil. „Ale musela se tam nějak přichomýtnout," reagoval na dotazy obhajoby i předsedy senátu Roberta Pacovského.

Oběť podvodu?

Jinou verzi pozadí konfliktu nabídli obžalovaní. Zvěřinové, která se ze závislosti na drogách už dvakrát léčila, měla podle nich přítelkyně pobodaného mladíka obstarat subutex – to se ale nestalo. Vzala si peníze – požadovaný lék ale nepředala a ani nevrátila peníze. A také její přítel si prý musel být dobře vědom, o jako habaďůru se jedná. Jinak by se se svou družkou při vystupování z vlaku nerozdělili a nesnažili se každý jednotlivě utéct, třebas i přes koleje a s přeskakováním zábradlí. To však pobodaný muž odmítl. Takhle to prý nebylo.

Možnost nápravy

Z pohledu znalce Vlastimila Tichého je naopak verze obžalovaných pravděpodobná a přijatelná. Zvěřinová, která podle něj trpí závislostí na opioidech (tu může uspokojit právě subutex) a také psychickou závislostí na konzumaci užívání pervitinu a marihuany, se podle jeho závěrů nejen cítila podvedena, ale trestný či navíc provedla ve stavu abstinenčního syndromu. A třebaže její schopnosti ovládat své jednání byly značně snížené, trestní odpovědnosti ji to nezbavuje. U tohoto typu závislosti přitom narkomanům, kteří se nedočkají přísunu další dávky, skutečně bývá hodně špatně: objevuje se neklid, přicházejí křeče ve svalech, mohou se dostavit průjmy a zvracení. Tenhle stav podle Tichého akcentoval osobnostní rysy obžalované, vedl k emoční nestabilitě a zkratovým reakcím – prý ještě umocněným výsměchem, kterého se jí podle jejích tvrzení dostalo. „Tam nebylo racionální uvažování, ale vztek, naštvání – a také se obávala o přítele, který měl být poškozeným napaden," shrnul Tichý svá zjištění

Nikdo podle něj nemůže zaručit, že by pachatelka svůj čin nezopakovala, pokud by se dostala do podobné situace. Dobře si ale uvědomuje, jakou špatnost spáchala a jak si zkomplikovala svůj život. V případě uznání viny soudem jí za loupež se způsobením těžké újmy na zdraví hrozí pět až dvanáct let vězení. Psychiatr Tichý však má za to, že se se mladá žena může napravit. „Po léčbě a při nebraní drog je vysoká naděje na resocializaci," prohlásil – a na dotaz soudu upřesnil, že v podobných případech trvá ústavní protitoxikomanické léčení obvykle zhruba čtvrt roku. Většinou se léčba pohybuje kolem tří měsíců," konstatoval znalec.

Zbývá už jen pročíst posudek

Verdikt by soudce Robert Pacovský měl vynést za dva týdny. Předseda senátu totiž jednání, po ukončení dokazování zjevně spějící k rozsudku, odročil na 18. září, aby se jeho tým, obhajoba i obžaloba mohly seznámit s čerstvě dodaným (a značně obsáhlým) znaleckým posudkem ke zkoumání obsahu mobilu obžalovaného Zdeňka Snížka. Právě tyhle poznatky by podle soudu měly výrazně napomoci objasnit, jaké bylo pozadí krvavé události.

Autor: Milan Holakovský

4.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Potraviny v popelnici. Ilustrační foto.

Jídla v odpadcích ubude. Řetězce povinně pošlou neprodejné potraviny na charitu

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
18

Příčinou pádu trojské lávky nejspíš byla systémová konstrukční chyba

EXKLUZIVNĚ

O osudu fotbalového Ďolíčku nejspíš rozhodne už zítřejší zastupitelstvo

Zastupitelé budou hlasovat o změně usnesení, která má odblokovat odkup areálu stadionu od realitní společnosti. Pokud by změna hlasováním neprošla, fotbal by na legendárním místě skončil nejspíš po konci ligové sezony. Návrh na změnu kupní smlouvy provázejí pochybnosti.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Kauza zřícené lávky v Troji má další pokračování. Praha zastoupená ředitelkou magistrátu Martinou Děvěrovou podala trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením, že by mohlo jít o trestný čin z nedbalosti. 

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

U dálnice D1, ve směru na Brno, má v budoucnosti vzniknout území pro nové obchody a hypermarket o velikosti 39 hektarů. Jen pro představu. Na území by se vešlo necelých devět Václavských náměstí. V úterý o tom informoval server E15.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT