Oba zadržené muže předali celníci pražským kriminalistům. Ti nechali rostliny podrobit expertize a zjistili, že se opravdu jedná o výše zmiňovanou drogu. Její výhonky jsou určené k okamžité spotřebě a mají stimulační a halucinogenní účinky.

Zdroj: Policie ČR

Nejčastěji se žvýkají obdobně jako žvýkací tabák. Rostlina je však účinná pouze v čerstvém stavu, jakmile začne usychat, stává se naprosto bezcennou, a proto je určena k rychlé spotřebě. Z výpovědi cizinců vyplynulo, že zásilka byla určená pro distribuci na území naší republiky, nikoliv k dalšímu převozu.

I přesto, že se jedná o „novinku“ na drogové scéně, je to za poslední dobu už druhý případ jejího zadržení. V tom prvním se jednalo o bezmála třicet kilogramů.

Zabavená kana jedlá.
Celníkům se dařilo. Našli surovinu pro výrobu extáze i sušinu exotické rostliny

"Vzhledem k zjištěným skutečnostem byli oba cizinci obvinění ze spáchání trestného činu Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Zároveň detektivové podali státnímu zástupci podnět na jejich vzetí do vazby, kterému v obou případech vyhověl," informovala mluvčí pražské policie Hana Křížová. 

Kriminalisté při výslechu dále zjistili, že s cizinci do Čech přicestoval ještě třetí muž, kterému se však podařilo z letiště odejít bez zavazadel. "Touto cestou tak žádáme o případná svědectví. V případě, že byste poznali muže v červeném svetru a černé péřové bundě s černou jarmulkou na hlavě, nebo byste měli informace o jeho pobytu na území České republiky, neváhejte kontaktovat linku 158 nebo kteroukoliv služebnu Policie ČR," požádala mluvčí o spolupráci veřejnost.

Celníci zavřeli klub v Kyjích.
Celníci zavřeli klub v Kyjích. K elektronické evidenci tržeb se ani nepřihlásil