V obou směrech, do centra i z centra, svedli na čtyři hodiny provoz do jednoho pruhu a ke kontrole zastavovali téměř všechna projíždějící vozidla. Mnozí šoféři mohli pokračovat v jízdě už zhruba po půlminutě.

U jiných se ale kontrola protáhla - a našli se i tací, kteří dojeli. I takových 0,4 promile alkoholu v krvi znamená konečnou, třebaže jde o hladinu, která by v leckterých zemích - a to i těch ne příliš vzdálených - byla ještě pod hranicí povoleného limitu.

Kontrola spolujezdců

Pokud se na straně řidiče, v jeho dokladech nebo při zběžném posouzení technického stavu auta neobjevily problémy či nesrovnalosti, během krátké chvilky následovalo přání šťastné cesty a pěkného večera. Tedy většinou. Někdy měli zdržení na svědomí i spolujezdci.

Dopravní kontroly se totiž neomezily jen na auta a jejich řidiče, ale policisté se zajímali i o další lidi, kteří v nich seděli. Takováhle akce se totiž nezaměřuje jen na věci bezprostředně související se silničním provozem, ale jejím předmětem je mimo jiné i pátrání po kradených vozech, po předmětech pocházejících z trestné činnosti a po hledaných osobách.

Právě s tímhle má hodně společného maminčino dívčí jméno. Ne každý totiž na místě dokáže předložit doklady. U řidičů by to platit nemělo (i když i taková výjimka se během nočních kontrol našla), ale další lidé sedící v autech leckdy po výzvě k prokázání totožnosti opravdu nemají co ukázat. Pak dochází k ověřování totožnosti podle údajů v policejních databázích. Někdy je s tím ale problém; zvlášť u cizinců.

Ostatně i na odvoz muže bez dokladů na služebnu cizinecké policie došlo, třebaže přímo na místě kontrolní akce stál i takzvaný schengenbus - dodávka cizinecké policie zaplněná přístroji a počítačovým vybavením, s jejichž pomocí mohou policisté ověřovat pravost dokladů a prověřovat totožnost osob přímo v terénu.

Spousta techniky

Na pohled to v místě bezpečnostní akce vypadá jako změť policejních aut, kterými se sem sjely zapojené hlídky, detailnější obhlídka ale napovídá, že na náhody se tady nehraje. Už na začátku kontrolovaného úseku stojí vozidlo s kamerou propojenou s počítačem, přičemž tohle zařízení dokáže automaticky nasnímat a přečíst poznávací značky projíždějících aut a ty porovnávat s databází registračních značek evidovaných jako ukradené.

Následují vozy dopravní policie, ale i strážníků, kteří se společně s pracovníky magistrátu soustředí především na kontroly taxikářů. A zdaleka už neplatí, že nejčastěji používanou technikou by byly baterky - a pak už jen tester pro provedení dechové zkoušky. Jedny i druhé uniformy až překvapivě často ťukají do kláves přenosných počítačů.

Muž s brokovnicí

Ani to ale není vše. O schengenbusu doslova napěchovaném technikou už byla řeč - a o kus dál, na konci kontrolního úseku, lze zase vidět vozy pohotovostní motorizované jednotky s posádkami připravenými v případě potřeby ihned vyrazit. Zjevně tu čekají pro případ, kdyby snad některý z řidičů nechtěl zastavit ke kontrole a dostal nápad, že se pokusí ujet. Jako se to stalo v minulosti.

Kontroly se ale odehrávají v klidu. Nějaké vylomeniny si ostatně každý raději rozmyslí, když vidí kontrolovaným úsekem procházet urostlého policistu v černé kombinéze vyzbrojeného brokovnicí. Ten auta nekontroluje, ale přehled o dění ve svěřeném úseku má dokonalý. Stačí chvilku pozorovat: jakmile některá z dopravních hlídek zastaví auto, kde by i z laického pohledu bylo možno očekávat problémy, muž s brokovnicí se viditelně postaví poblíž.

Nic neříká; jeho úkolem je jen být na místě. A dát svou přítomností najevo každému, koho by snad napadl nějaký nečestný úmysl: na to rychle zapomeňte, policie je připravena. Třeba zrovna teď: posádka postaršího auta s mimopražskou značkou pod jeho dohledem povídá policistům v zelených reflexních vestách: ano, v minulosti byli trestáni pro majetkovou trestnou činnost, ale to už je dávno, před sedmi lety; od té doby už sekají dobrotu…

Lízátka a pekárna

Pohotovostní motorizovaná jednotka má na místě ještě další zastoupení. Hlídku obsluhující zařízení k testování osob na drogy, kterému se podle vnější podobnosti s domácím výrobníkem chleba říká pekárna. Tahle „hračka" bratru prý zhruba za čtvrt milionu se ale využívá jen u vážnějších případů podezření na užívání drog.

K běžným orientačním testům na nealkoholové návykové látky se používají podstatně menší, levnější a rychlejší „lízátka" reagující na vzorky slin (nebo třeba i potu setřeného z čela). Pekárna sice poskytne výsledky mnohem preciznější - je to ale dražší a opravdu ne hned. Naslinit testovací kapsli trvá několik minut - tohle se mění podle aktivity testované osoby - a následně zařízení vzorek dvě minuty načítá a osm minut analyzuje. Výsledkem je ale vyčištěný přehled, nad kterým pak už diskutuje málokdo.

Pročistit silnice

Debat s policisty tahle kontrola ostatně přinesla méně, než bývá zvykem jindy. Ostatně - kdo měl vše v pořádku, opravdu se nezdržel dlouho. Bylo dokonce možno vidět i řidiče, který udělenou pokutu přijal s úsměvem. Kolik to dělá a za co?

„Nebudu se vyjadřovat," reagoval na dotaz mladík za volantem tuningově upraveného vozu. Nelze ale prohádat odhadem, že to bylo na technický stav; kvůli použití dílů bez patřičné homologace. Auto ale měl řidič takové, které zaujme. A zaujalo. Dokonce se přihrnula parta, která do té chvíle policejní kontroly pozorovala z nedalekého baru, a začala se u vozu fotit.

Mladíci obdivovali různé úpravy - nejvíc je ale uchvátily světelné efekty na spodku vozu. Právě ty ale jsou prohřeškem, který se policistům nelíbí. Každé auto má předepsané osvětlení vpředu a vzadu - osvěcování komunikace ale nemá na vozidle co dělat. Pokud si majitel chce pohrát se svítidly, má možnost - ale pouze v interiéru. Tam se může vyřádit podle libosti.

Právě řidič auta svítícího i dolů ale navzdory vypsané pokutě odjížděl s úsměvem od ucha k uchu. A tak vnímá takovéto kontroly? Vítá je! „Opravdu; myslím to vážně. Rozhodně to pomůže - vyčistí to silnice," vysvětlil.

Úsměvy ostatně nešetřil ani řidič náklaďáku, který policisté odstavili k důkladné kontrole - což se u nákladních vozů protáhne. „Jen zavolám do firmy, že přijedu později," poznamenal. Za sklem jeho vozu nebylo možno přehlédnout tabulku. Řidič tohoto vozu je na …(uvedeno číslo mobilního telefonu) … na drogách, hlásal text. „Tenhle problém opravdu nemám; to si jen udělali srandu kolegové," řekl šofér Deníku.

Jedenáctkrát alkohol, dvoje drogyBezmála sedm desítek policistů během čtyř hodin na ulici 5. května zkontrolovalo 762 vozidel a 803 osob. Zjištěných problémů - ať už na straně řidičů, nebo spolujezdců - napočítali policisté 101. „V 69 případech vyřešili policisté přestupky přímo na místě uložením blokových pokut v celkové výši téměř 11 tisíc korun. Zbylých 32 přestupců oznámili úředníkům magistrátu do správního řízení," připomněl v pátek Tomáš Hulan z pražského policejního ředitelství.

Ten dále připomněl, že alkohol byl zjištěn u 11 řidičů, další dva usedli za volant pod vlivem drog. „Policistům se také podařilo zadržet tři osoby pro různé trestné činy, jako je například maření výkonu úředního rozhodnutí," poznamenal Hulan.

Dopravní akce na magistrále byla součástí rozsáhlejších bezpečnostních opatření v Praze 4. K těm se v pátek odpoledne přidala další dopravní akce na výjezdech z metropole; naopak už čtvrtek odpoledne jí předcházely návštěvy ubytoven zaměřené na kontroly pobytu cizinců a obhlídka squatů, železničních stanic a opuštěných budov. Jejich výsledkem byli tři nalezení cizinci bez dokladů předaní cizinecké policii. Už odpoledne se také konaly menší samostatné dopravní akce na vedlejších komunikacích.