Zadržet trojici mužů ve věku od 19 do 29 let se detektivům podařilo před vánočními svátky - a ve středu o tomto úspěchu informoval Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. „K podvodu skimmeři použili 3D tiskárnu," konstatoval.

O čemže to vlastně hovořil? Jako skimming se označují útoky na bankomaty, které vykukové doplňují svými vlastními, zpravidla jen těžko postřehnutelnými díly se samostatnou elektronikou, jejichž posláním je nelegálně zkopírovat údaje z platebních karet, ačkoli je jejich držitelé vlastně vůbec nedali z ruky. 

Ty pak mohou pachatelé zneužívat k výběrům z cizích kont - a to třeba někde na opačném konci světa. A 3D neboli prostorová tiskárna je zařízení spojené s počítačem, které s obsluhou zkoušeného tvůrce dokáže vytvořit z plastu prakticky libovolný díl. V daném případě jím bylo skimmovací zařízení, používané v Praze právě před měsícem; zřejmě nikoli náhodou v čase toho největšího předvánočního shonu.

Upozornění od lidí

Neštěstí nešlo o tak nenápadné součástky, jak se jejich tvůrci domnívali. Pozorní uživatelé bankomatů, kteří chtěli vybírat hotovost, si poměrně záhy všimli, že na přístrojích je něco navíc - a upozornili policisty. Podařilo se tak zabránit škodám, které se mohly šplhat do statisíců nebo i milionů korun.

„Téměř dva roky byl na území hlavního města Prahy od skimmingu klid - avšak pouze do začátku loňského prosince. Tehdy kriminalisté z oddělení podvodů zaznamenali pět případů umístění skimmovacího zařízení na bankomaty," konstatoval Hulan s tím, že detektivové po pachatelích těchto útoků začali okamžitě pátrat. Již po dvou týdnech se dostali podezřelým cizincům na stopu - a 20. prosince spadla klec.

Tím, že polapili správné muže, si kriminalisté byli jisti již od samého počátku. „Už při zadržení zajistili v autě podezřelých část skimmovacího zařízení a falešné platební karty, na které pak podvodníci nahrávají data ukradená poškozeným klientům," konstatoval policista, který je o podrobnostech případu informován.

3D tisk

Podle Hulanových slov navíc bude tahle kauza držet v české kriminalistice prim na věky věků - a to právě použitím 3D tiskárny. Toto zařízení, u nás k výrobě falešných komponentů použité vůbec poprvé, také bylo nalezeno při domovní prohlídce.

Cizinci, které vyšetřovatel obvinil z podvodu a z neoprávněného opatření platebního prostředku, čekají na soud ve vazební věznici. V případě uznání viny jim hrozí až osmileté tresty.