VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domácích násilníků v Praze přibývá. V říjnu jich bylo rekordně nejvíc

Praha - Stála jen v pantoflích a županu před domem v té chumelenici, pod županem se zoufalá matka snažila zahřát své dvouleté dítě. Právě ji z bytu vyhodil manžel a nebral ohled na nic a na nikoho. Co víc, udělal to už poněkolikáté. Tolik ohlédnutí v čase zasahujícího policisty z Obvodního ředitelství Praha II.

1.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Uvedený případ domácího násilí podle policisty jen demonstruje skutečnost, že se agresoři nezastaví před ničím. Dalším faktem je, že tento druh násilí stoupá. Dokládá to Intervenční centrum Praha pro osoby ohrožené domácím násilím.

Za první pololetí letošního roku zpracovávalo 100 případů vykázání, které evidovala pražská policie. Podle vedoucí centra Barbory Holušové se jednalo přes 340 klientů a přes 2250 kontaktů, což je ve všech směrech nárůst oproti minulému roku.

Vysoce varovné je, že tyto případy jsou doprovázeny stále vyšším procentem nezletilých dětí v rodinách s výskytem domácího násilí. „Za říjen jsme zpracovávali rekordní počet vykázání realizovaných policií za jeden měsíc v Praze, a to 25 případů. Z toho čtyři opakované vykázání a téměř 540 kontaktů, tedy kdy se na nás lidi obrátí sami jednorázově či opakovaně," doplnila Barbora Holušová.

Nejen toto zmíněné centrum poskytuje poradenství osobám, které o tomto druhu násilí mohou dlouze vyprávět. „Ročně na naši krizovou nonstop linku volají stovky obětí domácího násilí. Jen 
v loňském roce jich bylo na osm set,“ uvedla Zuzana Bednářová, ředitelka azylového zařízení Acorus v Dělnické ulici Praze 7. Podle ředitelky je v azylovém domě k dispozici osm pokojů pro matky s maximálně třemi dětmi. Zůstat zde mohou až jeden rok. Nechybí ani krizový pokoj pro akutní případy.

Obětem chybí odvaha násilí čelit

Může to být překvapivé, ale oběti domácího násilí se svými násilníky často žijí za zavřenými dveřmi dlouhé roky, než se odhodlají k nějakému řešení. „Mnohdy bohužel odvahu nenajdou. Ve většině případů se stydí se svým problémem vyjít navenek. Pro ženy je často spouštěčem až okamžik, kdy jsou ohroženy jejich děti,“ vysvětluje ředitelka Zuzana Bednářová.

Podobný osud měla i paní Tereza, matka dvou synů. Žila s manželem, který podnikal, 15 let 
a občasné bití, kterým ji častoval, nazývala jen malými přestupky. Když však její manžel přestal mít zakázky, začal pít a jeho agresivita se stupňovala. Právě to byl začátek doby, kdy Terezu její muž nekontrolovaně bil. Často se opil do němoty a druhý den 
o svém chování ani nevěděl.

Ilustrační foto.Tereza ale nikdy nešla k lékaři. Když děti povyrostly, začal dokonce napadat i je. „Manžel mě nepodpořil ani v době, kdy mi umírala matka. Vyčetl mi dokonce i to, že jsem ve 41 letech otěhotněla. Šla jsem na potrat, ale po návratu domů mě opět čekal jenom opilý muž. Pokoušel se sice o léčení, ale po návratu z léčebny se vše vrátilo do starých kolejí,“ říká Tereza.

První impuls ke změně dal Tereze doktor v nemocnici, kam se přišla léčit s otřesem mozku poté, co ji její muž opět zbil. Dal jí leták o domácím násilí a doporučil sezení s psycholožkou. Ta jí poskytla kontakt na Acorus. Tereza ale ještě nebyla pevně přesvědčena o tom, že manžela opustí. Protože nepracoval a zadlužoval se, měla výčitky opustit ho a nechat samotného.

Poslední Terezin radikální krok na sebe ale nenechal dlouho čekat. Manžel napadl děti a ona zavolala policii. Když se to manžel dozvěděl, rozdupal všem mobily. To byl zlom, kdy Tereza zatelefonovala na krizovou linku Acorusu. „ Řekli mi, ať neváhám 
a okamžitě přijdu a poradili mi, co si vzít s sebou,“ uvádí Tereza. Nečekala a hned druhý den ráno i s dětmi stáli za dveřmi.

Výpověď podle naučeného scénáře

Příběh pětatřicetileté Jany, matky tří dětí ve věku 6 let, 19 a 7 měsíců taky skončil v azylovém době Acorus. Manžela opustila po šestiletém vztahu, který byl téměř od počátku plný násilí. Šlo o její druhé manželství, manželství z lásky, které vyvrcholilo opakovanou žalobou na manžela pro trestné činy týrání svěřené osoby a týrání osoby žijící ve společném obydlí.

Fyzické útoky manžela byly směrovány nejen na Janu, ale i na jejího 14letého nejstaršího syna z prvního manželství. Manžel Janu i chlapce bil dřevěnou tyčí, vodítkem na psa, trýznil je elektrickým paralyzérem, Janu přinutil v době jejího těhotenství sedět ve studené vodě.

Jana měla 
z manžela strach, bála se jít 
k lékaři, lidem, kteří si všimli jejích modřin, říkala, že se zranila sama. Před dvěma lety před příchodem do azylového domu došlo k incidentu, při němž byl nejstarší syn svědkem brutálního napadení matky a řekl, že zavolá policii. Byl rovněž zbit, měl zraněné ucho.

Musela sedět ve studené vodě

Poté byl manžel policií vykázán ze společného obydlí. Jana na naléhání otce zbitého chlapce poprvé vypovídala na policii. Manžel ji však po návratu domů naučil bitím tu „správnou výpověď“ a Jana šla na policii a učinila ji. Tehdy přišla o svého nejstaršího syna. Byl svěřen s jejím souhlasem do péče jeho otce, prvního manžela. Jana ale dodnes trpí výčitkami, že přišla o syna.

Poté byl u Jany doma relativní klid až do narození dcerky, druhého společného dítěte. Manžel začal být opět agresivní, denně Janu vulgárně napadal. Nezvládal situace, kdy měla rodina málo peněz. Plačící děti, rozlité pití nebo rozházené hračky ho doháněly k zuřivosti. Do této situace se narodil nejmladší syn. Jana opět snášela facky, kopance a rány pěstí. Žila v neustálém strachu o sebe i děti.

Paní Jana v azylovém domě využívala služby, které nabízí – právní pomoc, sociálně právní poradenství, psychoterapii, účastnila se programů pro matky s dětmi. Na Janina manžela byla státním zastupitelstvím podána již druhá obžaloba pro trestné činy týrání svěřené osoby a týrání osoby žijící ve společném obydlí. 


V době pobytu Jany s dětmi 
v azylu byl manžel ve vyšetřovací vazbě. Pak byl odsouzen za zločin týrání osoby žijící ve společném obydlí a za zločin týrání svěřené osoby k výkonu trestu odnětí svobody v celkové době trvání 7 let. Dále je povinen zaplatit poškozené manželce částku 180 tisíc korun jako náhradu škody.

Agresor skončil jako invalida

Podobných příběhů by se daly popsat další stovky. „Někteří agresoři si z možného postihu moc nedělají. Mají to prostě 
v povaze. Rozumí jen hrubé fyzické síle. Jeden z nich na to taky doplatil. Vychloubal se 
v hospodě, jak rodinu zase spráskal. Byl pak napaden skupinou tehdy neznámých pachatelů a skončil na invalidním vozíku,“ vzpomínal nejmenovaný policista, který se případem zabýval.

Oběti se podle azylového centra Acorus postupně vyrovnávají s posttraumatickou stresovou poruchou nebo případnou nespavostí. „Bojí se nečekaných pohybů, zvuků, mají strach z mužů. Přesto se 
i nadále snaží být dětem dobrou mámou a budovat 
v nich i v sobě pocit, že tátové děti a mámy nebijí,“ popisuje ředitelka Zuzana Bednářová.

Acorusu se ve spolupráci se sociálním odborem z místa trvalého bydliště oběti Jany podařilo najít sociální bydlení, kam se po skončení ročního pobytu v azylovém domě žena s dětmi odstěhovala.

Autor: Petr Štrompf

1.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lidé instalovali 15. května slogany a plakáty na obranu Libeňského mostu.
5

Technická rada varuje: Libeňský most potřebuje rychlé řešení. A co s Hlávkovým?

Veronika Kašáková se svým bratrem Karlem společně strávili v dětském domově 16 let.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT