Třebaže o odběratele neměla skupina nouzi, inzeráty ve skutečnosti opravdu podávala. Ty ale zněly zcela jinak: jako nabídka přípravků pro nárůst objemu. Rozumí se zvětšení svalů, kdyby se snad někdo nedovtípil. Právě na činnost dodavatelů anabolik se policisté společně s celníky zaměřili. A podle slov Barbory Kudláčkové z Národní protidrogové centrály jim zasadili dosud nevídaný úder. „Akce s krycím názvem ROID byla první operací realizovanou v takovémto rozsahu, a to jak co do množství zachycených látek, tak i počtu dotčených zemí," sdělila v pátek policistka.

Za pomoci zásahové jednotky pražské policie se v polovině září podařilo zadržet osm podezřelých prodejců, jejichž nejčastějším zbožím byly anabolické steroidy pašované z Thajska. Tam je podloudníci nakoupili na černém trhu. Do Prahy je posílali buď přímo, nebo přes Ukrajinu – přičemž přepravovaný nelegální doping balili do obalů od povolených přípravků. Ponejvíce potravinových doplňků. Když zásilky dorazily na naše území, opět je přebalovali a označovali padělanými etiketami. Pak se již přípravky vydávaly na základě objednávek z internetových obchodů k odběratelům. Nejen u nás, ale po celé Evropě.

„Členové organizované skupiny působili na území České republiky, Španělska, Ukrajiny, Německa a Kypru. Během prověřování trestné činnosti se detektivům podařilo zadokumentovat, že ve sledovaném období byly zaslány na účty pachatelů ze zahraničí finanční prostředky ve výši 180 000 eur a 1 000 000 Kč," uvedla kapitánka Kudláčková. Ředitel protidrogové centrály Jakub Frydrych doplnil, že zmapovat činnost pachatelů v tomto rozsahu se podařilo o díky spolupráci s Celním pátracím úřadem v Essenu.

Právě Německu jsou v souvislosti s činností této skupiny stíhány další osoby. Již tam byl odsouzen český občan, dopadený při přepravě zakázaných přípravků. Vezl nejen 160 tisíc tablet, ale i 700 ampulí s přípravkem učeným k píchání přímo do svalů; vše zhruba za 25 tisíc eur. Pro něj měl ale odhalený kontraband zcela jinou hodnotu: 2 roky a 9 měsíců svobody. Alespoň takový trest odhalený český dealer v Německu dostal – a verdikt je již pravomocný. Pachatelům zadrženým u nás, z nichž někteří čekají na soud ve vazbě, hrozí v případě usvědčení až 12leté tresty.

Pochybný sajrajt do těla nepatří

Anabolické steroidy patří k nejčastěji nabízeným nelegálním přípravkům. Nejsou registrovány jako léčiva ani doplňky stravy a nemůže být zaručena kvalita, účinnost a bezpečná aplikace. Do roku 2010 bylo u nás trestné pouze jejich podávání mládeži. Dnes je jejich užívání nelegální plošně. „Nová právní úprava reagovala na potřebu zajištění omezení dostupnosti látek s dopingovým účinkem – a to jednak vzhledem k jejich nebezpečným účinkům na zdraví člověka a jednak v souvislosti s tendencí harmonizovat právní normy v rámci Evropského společenství," vysvětlil ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.