Své o tom vědí například partneři Jitka a Lukáš z Příbrami. Odjeli na víkend a po návratu se nestačili divit, když v místě, kde si šetřili na dovolenou, nenašli ani korunu.

„Dostali se k nám oknem, nechali jsme ho otevřené na mikroventilaci, to byla chyba,“ vzpomíná Jitka.Podobný šok prožili i manželé, kteří se vrátili po dvou svátečních dnech domů. „Pachatel svou pozornost zaměřil na finanční hotovost. Odnesl si odsud celkem třicet tisíc korun,“ informovala příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.Podle statistik nejčastěji zloději dovnitř objektů vynikají okny a poté hlavními dveřmi.

„Ty lze mechanicky zabezpečit. Uzamykací systémy jsou odolné proti vrtání, cylindrické vložky odolávají vylomení. Bezpečnostní dveře a zárubně, přídavné závory na dveře, okenice či mříže, bezpečnostní folie zamezí prohození předmětů, zpomalují dokonce i šíření požáru, bezpečnostní skla, trezory,“ zmiňuje se Monika Schindlová o způsobech, které zloděje mohou případně odradit. Pomoci mohou i elektronická zařízení, kamerové monitorovací systémy, lokální signalizace akustické či optické, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací jako telefonní hlásiče. „Vloupání to nevyloučí, ale přinejmenším pachatele pozdrží,“ dodává policejní mluvčí.