VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Prahy se vrátili cizinci s podvodnou sbírkou

Praha - Leckdo by to považoval za dávno okoukaný, ba přímo vyčpělý trik, na který už nikdo nenaletí: opak je ale pravdou. Podvodná sbírka údajně ve prospěch zřízení centra handicapovaných a chudých občanů stále zůstává skutečností. Přesvědčili se o tom strážníci z Prahy 1, kteří v pondělí v centru metropole odhalili skupinku falešných výběrčích.

21.1.2016
SDÍLEJ:

Strážníci z Prahy 1 odhalili podvodné jednání cizinců, kteří vybírali peníze na 'dobročinné účely'.Foto: Městská policie Praha

Tři mladíky, kteří procházeli Zlatnickou ulicí a kolemjdoucí přesvědčovali, že se podílejí na pořádání sbírky pro dobrou věc, připomněl Rudolf Rubeš z centrály městské policie.

„Pro zvýšení své důvěryhodnosti drželi v ruce formulář, na kterém bylo napsáno: „Regionální certifikát pro neslyšící, postižené lidi a chudé děti. Chceme otevřít mezinárodní centrum. Děkujeme" Nad tímto nápisem byl symbol vozíčkáře a státní vlajka České republiky," přiblížil Rubeš, jakým způsobem se dotyční snažili hrát na city.

Zatímco dříve se stejnou fintou i zcela totožným lejstrem obcházely ulicemi Prahy i měst v okolí především mladičké Rumunky, maskující svou neznalost jazyka tím, že předstíraly, že jsou hluchoněmé, tentokrát se jednalo o hochy.

Strkání peněz rovnou do vlastní kapsy

Aktéry podvodného výběru na „dobročinné účely" byli tři cizinci, z nichž pouze jediný je starší 15 let, poznamenal Rubeš. Ten také připomněl, že pokud by se lidé setkali s obdobným počínáním, je na místě ihned volat na bezplatnou tísňovou linku strážníků 156.

Vzato do důsledků cizinci vybírající na handicapované a chudé vlastně dárce ani neklamou, třebaže nemají žádnou kasičku a peníze rovnou strkají do vlastní kapsy. Aspoň ze svého pohledu mohou mít za to, že je všechno v pořádku – bezpochyby sami sebe považují právě za chudé, jimž by ti bohatší měli něco přispět na živobytí.

Z minulosti je známo, že tímto způsobem si v poměrně krátké době lze přijít na slušnou částku. Ostatně i nyní zajištěná tabulka, kam sami dárci zapisovali záznamy o svých příspěvcích, ukazuje, že důvěřivci nelovili po kapsách drobné, ale poskytovali příspěvky v řádu stokorun. A nikoli jen ojediněle…

Jal poznat dobrou dobročinnou sbírku na ulici?Musí být jasné, na jaké charitativní účely vybraná finanční hotovost přispívá.

Hotovost se ukládá do zapečetěných kasiček, které musejí být vždy neporušené.

Každá legální sbírka má písemné povolení vydané krajským úřadem (v Praze magistrátem). Dobrovolník, který vybírá peníze od kolemjdoucích, musí mít u sebe mít jeho kopii.

Výběrčí musí být schopný předložit plnou moc vydanou právnickou osobou, která veřejnou sbírku organizuje. Ta musí být opatřena pořadovým číslem, razítkem a podpisy statutárních orgánů.

Čtěte také: Do Prahy se vrátili falešní výběrčí na neslyšící

Autor: Milan Holakovský

21.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman a Adrej Babiš.
56

Babiš pokračuje v povolebních jednáních, sejde se se Zemanem

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Šéf vítěze voleb hnutí ANO Andrej Babiš přemlouval hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ke koaliční spolupráci, ale marně, řekl novinářům po dnešní zhruba hodinové schůzce s Babišem předseda Starostů Petr Gazdík.

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení