16. říjnazačalo nové projednání případu. Kauza je u městského soudu potřetí, soudci čin ohodnotili nejprve sedmi lety natvrdo, ale případ vrátil k došetření Vrchní soud. Podruhé zněl verdikt deset let a odvolací senát jej snížil o dva roky. Nyní se vrátil od soudu Ústavního, který osmiletý trest z roku 2004 letos v létě zrušil a nařídil nové projednání.

Nesnesla pláč

Rokošová obvinění z vraždy opět odmítla. „Úmyslnou vraždu jsem nespáchala. Chtěla jsem jen, aby malá spala. Abych si mohla na chvíli lehnout,“ prohlásila před soudem osmadvacetiletá žena. Kromě obžalované, které hrozí až 15 let vězení, u soudu dosud vypovídalo dalších devět svědků a dvě svědecké výpovědi soud přečetl. Před senátem opět stanul i bývalý manžel obžalované Daniel a jejich příbuzní.

Tchyně obžalované Helena Rokošová o vině nepochybuje a před soudem se divila, proč Lucie není ve vězení „Musí být potrestaná. Vezme si někoho jiného a udělá to znovu,“ prohlásila. Tragédie se odehrála v listopadu roku 2002 v pronajatém bytě manželů Lucie a Daniela Rokošových. Šlo o první noc po dvou týdnech od Eliščina narození, kterou trávila rodina pohromadě. Předtím Lucie byla i s dcerou u své matky, která jí pomáhala zvládnout péči o novorozeně. Novopečený otec však trval na tom, že musí i s dcerou domů.

Žena kvůli neustávajícímu dětskému pláči probděla celou noc. Podle obžaloby vyčerpaná matka ráno přistoupila k postýlce s látkovou plenou, miminu přikryla celý obličej a tři až pět minut tlačila oběma rukama na nos a ústa. Obhajoba tvrdí, že Rokošová dítě nechtěla zabít, ale jen umlčet. V době činu byla údajně nepříčetná, trpěla poporodní depresí, a pak ztratila paměť. Žena se po činu zhroutila a dlouhou dobu strávila v péči psychiatrů.

Čtyři znalecké posudky, které její příčetnost zkoumaly, došly k různým výsledkům. Všichni experti se však shodli, že rozpoznávací a ovládací schopnosti byly snížené. Proto soudy vyměřily trest pod spodní hranicí trestní sazby. Spory o příčetnost provázely celý déle než rok trvající proces. Právě tato otázka byla totiž klíčová pro rozhodnutí o tom, zda je vinna a zaslouží si trest.