V úterý ráno ho detektivové za přispění zásahové jednotky zadrželi na Chodově jako podezřelého z přepadení bankovní pobočky v Moskevské ulici ve Vršovicích, k němuž došlo pouhý den před Štědrým dnem; 23. prosince.

K činu se dotyčný přiznal. Půl druhé hodiny po poledni si pachatel ukázněně vystál frontu – načež přistoupil k hotovostní přepážce, kde se vytasil s lístečkem obsahující jasné pokyny: pokud nedostane všechny peníze, je připraven použít zbraň. Odnesl si desetitisíce, protože bylo zřejmé, že nemluví do větru: pistoli totiž ženě v pokladně opravdu ukázal.

„Po celou dobu ji třímal v levé ruce," připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie už krátce po činu, kdy policisté zveřejnili kamerové záběry a obrátili se na veřejnost s žádostí o pomoc při pátrání. Zabralo to, byť pozorní občané označili nesprávného muže, řekl ve čtvrtek Deníku šéf týmu kriminalistů, kteří se případem zabývají.

„Ohlas veřejnosti nesměřoval na něj, ale na jeho bratra, který je mu velmi podobný," připomněl policista s tím, že detektivové měli jasno: muž, kterého jmenovali svědci, loupit nemohl, protože v době činu seděl za mřížemi pro jinou trestnou činnost.

Nicméně – stopa to byla dobrá: prošetřování ukázalo, že jablko nepadlo daleko od jiného jablka ze stejného stromu.

Zásah zásahovky

Na to, až se naskytne příležitost podezřelého zadržet, číhali policejní detektivové několik dnů. Nechtěli dotyčného zatýkat v bytě, před očima jeho dětí, a tak čekali, až vyjde ven, vysvětlil Deníku vedoucí třetího oddělení pátračů. Udeřili proto ve chvíli, kdy si podezřelý na chvíli odběhl, nejspíš si chtěl koupit cigarety.

Příslušníci zásahové jednotky vyběhli z auta a dotyčného strhli k zemi, než se stačil rozkoukat. A pak už neviděl vůbec nic, protože dostal na hlavu speciální brýle, jež se v podobných případech běžně používají.

K nasazení zásahovky se kriminalisté rozhodli podle poznatků z banky, že by podezřelý mohl být ozbrojen. A to se také potvrdilo, řekl ve čtvrtek Deníku Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie.

Detektivové provedli dvě domovní prohlídky – vedle bytu na Chodově také ve druhém bydlišti podezřelého na Benešovsku – a tam skutečně pistoli našli. „Byla to ostrá střelná zbraň; žádná plynovka," řekl Deníku Hulan.

Pistole podle jeho slov nepatří podezřelému, ale jemu velice blízkému člověku, který neměl ani tušení, že ji dotyčný zneužil ke zločinu. Policisté podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na uvalení vazby. V případě uznání viny by u soudu mohl padnout až desetiletý trest odnětí svobody.

Čtěte také: Lupič si spletl pojišťovnu s bankou