Rozsáhlý případ, na jehož rozkrývání pracovali specialisté zařazení do pracovního týmu Daňová kobra necelý rok, se podle jeho slov týká krácení daní při fiktivním obchodování s nářadím a projekční činností. Dodávky obojího měly od září 2009 do konce roku 2012 směřovat do USA.

Transakce uskutečňované jen naoko vykazovalo několik obchodních společností založených v České republice i v zahraničí, v nichž obvinění působili jako jednatelé. Následně uplatňovali na státu takzvané vratky daně z přidané hodnoty (v souvislosti s tím, že údajné zboží opustilo území republiky) – a peníze posílané na účty většinou okamžitě v hotovosti vybírali.

Zlom přišel loni 2. prosince, kdy policisté časně ráno udeřili v bydlištích podezřelých a rozjeli sérii domovních prohlídek spojenou se shromažďováním důkazů a zajišťováním výnosů z trestné činnosti.

K soudu by detektivové chtěli poslat čtyři osoby ve věku od 37 do 57 let; v jednom případě se jedná o advokáta. Údajný hlavní organizátor je stíhán vazebně (jako jediný, a to již od loňského prosince). „V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody až na 10 let," poznamenal Ibehej.