"Na demonstraci jsem byl. Nebudu říkat, že jsem nic nehodil, ale prkno nebo poleno to určitě nebylo. Nechal jsem se víceméně strhnout tou situací a hodil jsem po policistech flašku, co jsem měl v ruce," prohlásil Veselý u Obvodního soudu pro Prahu 1. Na dotaz, zda lahev někoho zasáhla, odpověděl, že si není jistý.

Demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením, která vyústila ve střety části účastníků s policisty, se konala 18. října. Útočníci házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy.

Policie proti nim použila slzný plyn, vodní dělo či zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly. Přímo na náměstí zadržela přes 100 lidí. Dvacet policistů i někteří z demonstrantů utrpěli zranění.

Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 uznal Veselého vinným z násilí proti úřední osobě a z výtržnictví. Podle verdiktu vzal muž u stánku s občerstvením asi třiceticentimetrové poleno a v parčíku za radnicí ho hodil směrem k uniformovaným policistům ze speciální pořádkové jednotky. Jednoho z nich zasáhl, zranění mu však nezpůsobil, protože policistu ochránila helma.

Lišil se oblečením

Veselého identifikovali a částečně natočili dva kriminalisté v civilu, kteří akci monitorovali. Poznali ho mimo jiné podle oblečení, jímž se lišil od většiny ostatních útočníků - měl kabát a zatmavovací brýle.

"Obhajoba obžalovaného byla jednoznačně vyvrácena svědeckými výpověďmi dvou policistů. Nelze si splést dřevěné poleno s malou plastovou lahví. Soud obžalovanému v tomto směru neuvěřil a jeho obhajobu zhodnotil jako účelovou," konstatovala soudkyně Šárka Šantorová.

Veselý byl v minulosti za výtržnictví už dvakrát odsouzen. "Stejně se to vytáhne. Pohyboval jsem se ve hnutí skinheads," řekl k tomu soudnímu senátu. Po vyhlášení rozsudku se vzdal práva na odvolání. Státní zástupkyně Zdeňka Galková pro muže žádala vedle podmínky peněžitý trest, a ohledně odvolání si proto ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Soudkyně označila uložení peněžitého trestu za neúčelné kvůli tomu, že Veselý živí tři své malé děti a manželku na rodičovské dovolené.

Galková uvedla, že policie v souvislosti s demonstrací obvinila zhruba deset lidí. Jeden například čelí stíhání za to, že na policisty hodil cihlu. Část útočníků podle ní pocházela z fotbalového prostředí. Policii se nicméně zatím nepodařilo ztotožnit nikoho, kdo by zasahující policisty závažněji poranil.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po demonstraci o útočnících prohlásil, že předpokládá uložení velmi drakonických trestů.