Policejní detektiv totiž dobře věděl, že tento 43letý srbsky hovořící člověk, se kterým měl co do činění před několika měsíci, by už měl být dávno vyhoštěn. A mít uložen doživotní zákaz pobytu nejen na území České republiky, ale v celém Schengenském prostoru volného pohybu osob.

Předložil doklady jiného státu

Kontrola dokladů ale přinesla překvapení. Namísto srbských dokladů předložil podezřelý dokumenty bulharské! Jak ve středu připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie, rázem se stal ještě podezřelejším – a okamžitě putoval na služebnu. „Na té neskončil pouze kvůli dokladům, ale také proto, že při bezpečnostní prohlídce kriminalista u kontrolovaného zajistil jedenáct plastových sáčků naditých drogami – konkrétně pervitinem a heroinem,“ shrnul Hulan zjištění policistů na počátku vyšetřování.

Další šetření podezření potvrdilo. Znalecké zkoumání ukázalo, že bulharské doklady – muž měl u sebe nejenom cestovní pas, ale i ID kartu – jsou velmi zdařile provedené padělky. Falzifikáty vyrobené s vysokou dávkou profesionality, takže rozeznat je od pravých dokladů pouhým okem nelze. „Dle dostupných informací přijdou takto kvalitní padělky na černém trhu na přibližně tisíc eur,“ komentoval případ jeden z policistů. Bylo tedy zřejmé, že dotyčný nouzí o peníze netrpěl. Drogy, které měl u sebe v okamžiku zadržení, pak jasně naznačovaly, z jakého zdroje mu příjmy plynuly.

Za tři trestné činy až tři roky vězení

Ani po předvedení na služebnu ale cizinec nechtěl kápnout božskou. Svou skutečnou identitu se stále snažil zapírat. Kapituloval až ve chvíli, kdy kriminalista našel v policejních evidencích přesvědčivé důkazy, které už nepřipouštěly sebemenší pochybnosti.

Zadržený cizinec již vyslechl obvinění ze tří trestných činů. Jednak je to maření výkonu úředního rozhodnutí, jednak padělání a pozměňování veřejné listiny – a pochopitelně došlo i na přechovávání omamné a psychotropní látky. Na rozhodnutí o svém dalším osudu čeká cizinec v policejní cele. Pokud jeho vinu uzná i soud, hrozí mu až tři roky vězení.