Informaci o Dbalého stížnosti, v níž tvrdí, že státní zastupitelství zasáhlo do jeho osobnostních práv, přinesl server ČT24.cz. Ústavní soudci námitku bývalého šéfa pražské nemocnice odmítli a konstatovali, že skryté sledování jej nemohlo výrazně omezit. 

Pokyn k akci si policisté vyžádali u státního zastupitelství proto, že měli podezření, že Dbalý předstírá nemoc, čímž záměrně brzdí vyšetřování a natahuje soudní proces. Už několikrát se totiž omluvil, před měsícem přišel pouze před vchod budovy Městského soudu v Praze, ale chtěl se vyhnout státnímu zástupci Zdeňku Matulovi.

Podle informací České televize bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce tvrdil svému psychiatrovi, že se kvůli těžkým depresím zamyká doma, má panický strach z lidí, a proto nechodí ven a byt zatemňuje.

"V daném řízení bylo sledování podstatné z toho důvodu, že daný obviněný tvrdil, že není schopen účasti na úkonech trestního řízení," komentoval rozhodnutí vyšetřovatelů Matula. Sledování ukázalo, že Dbalý si ve skutečnosti vyzvedává léky v lékárně nebo zásilky na poště. Navíc také podle znaleckého posudku se normálně může účastnit hlavního líčení. A podle Ústavního soudu jej neovlivnila ani tajná policejní akce.

Obžaloba viní Dbalého i dalších šest lidí ze zmanipulování zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože. Dbalý díky tomu údajně získal na úplatcích přes 27 milionů korun, za což mu hrozí až deset let vězení. V dubnu navíc začal městský soud řešit druhou kauzu, která se týká smluv na poskytování právnických služeb uzavřených vedením nemocnice mezi lety 2008 a 2011. Třetí případ souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie, tady však ještě nebyla předložena obžaloba.

Dbalý se stal mediálně známý především proto, že si vedl deník, kam si zapisoval kromě přijímání úplatků také jeho alkoholové historky. Hlavním tématem však je exředitelova závislost na kokainu. "Celé dopoledne sněžím (během 8 dnů 10 g to je síla) a diazepamuji. Jsem totálně DOWN," poznamenal si Dbalý 8. března 2011.

Státní zástupce navrhuje použít celý dokument jako hlavní důkaz. Odborníci sice diagnostikovali obžalovanému psychickou poruchu danou pravděpodobně alkoholismem i užíváním drog, ale podle nich byl při nekalém jednání příčetný. Podle své obhájkyně Dbalý promluví u soudu nejspíš až při podzimním jednání.