Společnost Rezidence Kavčí hory skončila v insolvenci po Měkotově smrti v roce 2013. Měkota bytový projekt podle serveru ovládal a investoval do něj. Credit Suisse se o 300 milionů korun přihlásila v insolvenčním řízení.
Společnost vznikla spojením bývalých státních podniků
Pražský soud ale nárok odmítl, protože Měkota si podle něj u Credit Suisse uložil peníze z privatizace MUS, které s pomocí banky využíval jako fiktivní úvěry. To, že šlo jen o předstíranou úvěrovou smlouvu, podle soudu ukazuje i dohodnutý úrok, který zjevně neodpovídá tržním hodnotám.
Mosteckou uhelnou společnost, která vznikla spojením bývalých státních podniků, ovládla v roce 1998 neprůhledná společnost Appian Group. Té prodala v roce 1999 zbylý státní podíl vláda Miloše Zemana. Bývalé manažery MUS, ke kterým Měkota patřil, švýcarské soudy uznaly vinnými z podvodů a praní špinavých peněz.
Tunelování a podvodné ovládnutí
Na jejich švýcarských kontech švýcarští vyšetřovatelé zadrželi v přepočtu přes 13 miliard korun, část z peněz může dostat český stát zpět jako náhradu škody. Proces proti Měkotovi byl po jeho smrti zastaven.
Kauzou se zabývá také justice v Česku. Loni v květnu žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů. K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů MUS, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.