Právě tento skutek pražský soud projednával; Rotshtein se zpovídal z pokusu o únos vzdušného dopravního prostředku. S právní kvalifikací obsaženou v obžalobě se ale předsedkyně senátu Monika Křikavová neztotožnila.

Soud mu vyměřil 2,5 roku vězení za podstatně mírněji posuzovaný skutek: ohrožení bezpečnosti letadla. Za to může být ve hře maximálně tříletý trest – zatímco podle stanoviska státního zastupitelství, které věc vyhodnotilo jako pokus o ovládnutí letadla, by mohl v případě uznání viny padnout trest až pětinásobný. Patnáctiletý.

Nepravomocným verdiktem, proti kterému je možno podat odvolání, se soudkyně vlastně ztotožnila s obhajobou obžalovaného. Ten neustále opakoval, že unést letadlo neměl v úmyslu a nic takového ani neplánoval. Prostě jen ve vzteku umocněného opilostí udělal kravál; nic víc a nic míň. To se stalo kdesi nad Varšavou.

Posádka reagovala tím, že ohlásila incident na palubě – a požádala o nouzové přistání na ruzyňském letišti. Tak došlo k tomu, že se případem zabýval pražský městský soud (byť cesty, které obžalovaného dovedly až do jeho jednací síně, nakonec byly mnohem spletitější a klikatější).

Bolavá opilost

Tehdy 32letý Rus, který si ještě říkal Dogajev a jemuž by sotva přišlo na mysl, že se jednou stane vězněm, a to nota bene zrovna v Praze, na sklonku roku 2006 cestoval s celou rodinou do Ženevy. Plánoval, že si ve Švýcarsku užije oslavy konce starého a příchodu nového roku (a za tuhle cestu utratil hodně peněz).

Tyhle záměry, jak se svěřil soudu, mu ale málem zmařily zdravotní komplikace. V noci před cestou se ozvaly silné bolesti související s dřívějším zraněním. Snažil se je mírnit pomocí léků i alkoholu; přesto to prý vypadalo, že z cesty do Švýcarska sejde. Nakonec jeho rodina přece jen v poslední chvíli dorazila k odletu.

Souzený cizinec, který se podle znaleckého posudku ocitl ve stavu takzvané komplikované opilosti, se ze letu opakovaně dostal do konfliktu se členy posádky.

Poprvé se rozepře urovnala, podruhé vygradovala. Obžalovaný byl nejen agresivní, ale údajně se měl také dobývat do pilotní kabiny, domáhat se změny trasy letu do egyptské Káhiry a provokativně sahat do kapsy s tím, že tam má ovladač, s jehož pomocí může nechat letadlo vybouchnout. Posádce se ho s přispěním cestujících nakonec podařilo přemoci.

Chybí logika

Nesmysl, hodnotí obvinění hovořící o změně kurzu předsedkyně senátu Křikavová. Takové počínání by přece nemělo logiku! Přesně tak argumentoval i Rotshtein: neměl důvod chtít letět jinam, když měl zaplacený pobyt ve Švýcarsku – a kromě toho oni ani jeho blízcí neměli s sebou oblečení pro pobyt v teplých končinách.

Kdyby ostatně chtěl letět do Egypta, nebyl by to problém; u soudu se obžalovaný vyjádřil, že pokud by chtěl, tehdy si letadlo k takovému účelu klidně mohl i koupit. „Tedy – nějaké malinké," připustil.

Soudkyně Křikavová nicméně nepochybuje o tom, že trestný čin obžalovaný v letadle spáchal a je za něj odpovědný – byť jeho rozpoznávací schopnosti byly citelně omezeny.

Dopustil se ho tím, nepravdivě oznamoval, že má k dispozici výbušné zařízení. Právě tato hrozba se stala podnětem k nouzovému přistání v Praze. Rozhodně mu ale nelze přičítat snahu o únos. Podle mínění soudu navíc udělala chybu i posádka: obžalovaný byl v takovém stavu, že ho vůbec neměla na palubu pustit.

Z vazby do vazby přes svoboduPo nouzovém přistání „jeho" letu v Praze pobýval souzený Rus dva roky v České republice. Zprvu za mřížemi; z vazby se dostal díky zaplacení kaucí. Kvůli tomu, že byl zbaven svobody, ještě stihl Českou republiku zažalovat. V roce 2008 ale padlo rozhodnutí o jeho vydání do Ruska. K odletu se nedostavil a utekl do Velké Británie; jeho kauce tedy propadly. Britská policie ho zadržela na konci roku 2008. Tři roky poté se cizinec pobývající na svobodě skutečně dočkal udělení azylu.

Změna přišla po únoru roku 2013, kdy na něj byl v Praze vydán zatykač. Britské úřady pak rozhodly o jeho vydání do České republiky – s argumentem, že u nás má zaručený spravedlivý proces (na rozdíl od Ruska, které o jeho vydání usilovalo rovněž a jehož žádosti Britové nevyhověli). Loni 21. října se tak cizinec ocitl v nadstandardně střežené české vazbě. Ve vazbě má podle pondělního rozhodnutí soudu nadále zůstat.