Kriminalisté proto v úterý zveřejnili podobiznu dopadeného cizince s výzvou, aby se prostřednictvím linky 158 přihlásily jeho případné další oběti. A také jeho sousedé. Dotyčný totiž vyšetřovatelům odmítá říci, kde v Praze bydlí. Policejní detektivové předpokládají, že k tomu má nějaký důvod – nejspíš se bojí, že by prohlídka jeho bydliště mohla vést k odhalení další trestné činnosti. O to víc by ale stáli o to obhlédnout jeho příbytek.

Snadná „kořist“

Kriminalisté zatím vědí, že od loňského srpna do 9. března, kdy byl zadržen, se cizinec nezákonně obohatil nejméně o šedesát tisíc korun. „Doznal, že oběti ve věku od 71 do 84 let si vybíral záměrně, neboť jsou dle jeho názoru snadnou, téměř bezbrannou kořistí,“ připomněl Hulan.

Útok ve vchodu

Scénář dosud známých pachatelových chmatáckých akcí, jejichž dějištěm byly především Dejvice, byl vždy podobný: náhodně si vyhlédl nic netušící oběť, kterou potom sledoval téměř až domů. Na ulici ji opak okradl nebo oloupil; seniorům sebral všechny peníze, které měli u sebe. Kriminalisté prvního obvodu pražské policie ho zadrželi pouhý den poté, co oloupil 84letou ženu. Počkal si, až otevře vchod do domu, surově ji natlačil na stěnu a sebral jí peníze i osobní doklady.

Nahlásit zločin je třeba včas

V souvislosti s řáděním cizince, pro něhož označení „postrach seniorů“ není nadsázkou, kriminalisté připomínají, že zločinům podobných individuí někdy napomáhají i samy oběti. Stává se totiž, že to, že byly okradeny, si nechají pro sebe – anebo na policii sice přijdou, ale čin oznámí i s několikadenním zpožděním. To podle vyšetřovatelů ztěžuje práci policii – a naopak nahrává pachatelům.