Samozvaný kanonýr se ocitl v policejní cele a návrhem na uvalení vazby – a s vidinou, že pomašíruje k soudu. Zprvu byl podezřelý jednak z nedovoleného ozbrojování, jednak z obecného ohrožení. Případ však byl překvalifikován na výtržnictví. A vazbu soud v pátek neschválil. Jen na něm tedy záleží, zda se k soudnímu jednání do Prahy dostaví.

Všímaví policisté naštěstí cizince zneškodnili dřív, než stačil někomu ublížit. Zpacifikovali ho kriminalista a dva uniformovaní policisté, kteří dohlíželi na pořádek a bezpečí během oslav v ulicích. Exploze, jejichž původcem byl mladý Američan, totiž nemohli přehlédnout. Vlastně spíš přeslechnout.

Rachot to prý byl takový, že ho nešlo pominout ani ve chvíli, kdy se ohněstrůjcem cítí být málem každý druhý; zprvu ostatně policisté předpokládali, že lidé odpalující pyrotechniku zapříčinili výbuch plynu. Ale ne – byla to jen vojenská munice, určená pro využití za zcela jiných okolností. Výbušky zvané Ground Burst Simulator, při jejichž použití by se měl dodržovat bezpečný odstup v řádu desítek metrů!

Marný útěk

Dvě vojenské nálože stačil cizinec odpálit, další čtyři u něj policisté našli poté, co ho rázně zpacifikovali. Specialista později potvrdil, že jde o pyrotechniku armádního původu, která při neodborném použití může být velmi nebezpečná. A hlavně – která mezi lidmi nemá co dělat! Toho si dotyčný zjevně byl vědom. Když ho policisté zadrželi, ještě chtěl utéct – nebo alespoň dočasně uniknout 
a zbavit se ještě nepoužitých výbušek, které měl u sebe. Až tvrdý zásah, při němž byl sražen na zem, vojáka přesvědčil, že tahle bitva je prohraná…