Na matku své přítelkyně (vlastně již expartnerky, protože se dvojice o několik dnů dříve domluvila na rozchodu – avšak s tím, že cizinec může v bytě v ulici Na Jezerce zůstat až do konce měsíce, kdy dostane v práci výplatu) zaútočil v silné opilosti 27. dubna v době, kdy jeho milá byla v zaměstnání.

Tvrdí, že podnětem, bylo chování seniorky, která vtahu nepřála a na svou dceru tlačila, aby mu dala vale. A když se osudného dne po posezení s kamarádem u početných půllitrů piva a ještě početnějších panáků becherovek připotácel do bytu, z něhož se měl o tři dny později vystěhovat, snažila se ho prý bít holí.

Reagoval brutálním útokem. Bylo to v afektu pod vlivem alkoholu, vysvětloval v jednací síni se slovy lítosti provázenými omluvami – a znalecké vyjádření dalo jeho tvrzení za pravdu. Cizinec přiznává, že 81letou ženu praštil pěstí, až spadla na zem, a pak jí zasadil ještě několik ran. Útok byl ale podstatně razantnější, zdůraznila státní zástupkyně Jana Murínová.

Snažení zdravotníků už nebylo nic platné

Ženu, která neměla šanci se jeho řádění bránit, Mitkov podle žalobkyně nejenom bil, ale i opakovaně kopal; do hlavy, do krku i do trupu. Pak z bytu odešel. Sténání zraněné slyšela sousedka, která přivolala pomoc. Snažení zdravotníků už ale nebylo nic platné; krátce po převozu do nemocnice pacientka zemřela. O intenzitě útoku svědčí rozsah zranění – k těm nejvážnějším patřily devastující zranění hlavy, zlomenina krčního obratle a zpřerážení žeber.

Oběti, která utrpěla úraz smrtelnými následky, nicméně dlouho zůstávala při vědomí a vnímala bolest; vrah jí tedy přivodil trýznivé utrpění. Za takový skutek mu hrozil pobyt ve vězení v trvání od 15 do 20 let (zákoník by připouštěl i trest výjimečný, pro jeho uložení však podle státní zástupkyně nebyly splněny požadované podmínky).

S ohledem na dosavadní bezúhonnost obžalovaného, jeho doznání a projevenou lítost požadovala žalobkyně uložení trestu kolem poloviny sazby – a senát Kamila Kydalky se s jejím návrhem ztotožnil.

Čtěte také: Ubití matky expartnerky vysvětlil cizinec opilostí