Dvou můžu, kteří sprejovali na Karlův most u ulice U Lužického semináře, si všiml pozorný svědek. Jeden z místních obyvatel hned zavolal na tísňovou linku 156 a na místo dorazili pražští strážníci. Oba podezřelé vandaly zadrželi a přivolali na pomoc policisty.

Zdroj: MP Praha

„Díky znalosti prostředí dorazila hlídka bez zapnutých majáků tak nepozorovaně, že se dvojice sprejerů nezmohla vůbec na nic. Stačila pouze zákonná výzva a oba pachatelé zůstali stát, nepokusili se ani o útěk, ani odhodit sprej, který jeden z nich držel v ruce. Ten druhý popíjel pivo z plechovky,“ informovala mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

„Technik zadokumentoval potřebné stopy, zajistil nalezené spreje a na pilíři zadokumentoval nápis o rozměrech 5 x 2,2 metru,“ uvedl Týdeník policie. Podle Novinek se jednalo o cizince ve věku 23 a 30 let. Celou událostí se dál zabývají policisté.

Kulturní barbarství, reaguje primátor

Podle mluvčího Jana Rybanského policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Na základě paragrafu 228 trestního zákoníku hrozí pachatelům až tři roky vězení, protože poškození kulturní památky je zvláštním předpisem hodnocenu přísněji. Škoda byla podle serveru Novinky.cz hlavním městem vyčíslen na 40 tisíc korun. Protože případ bude projednáván ve zkráceném řízení, nebyli zadržení muži obviněni, ale bylo jim sděleno podezření. O dalším postupu pak rozhodne státní zástupce, který by měl v nejbližších dnech případ předat soudu, uvedl server.

Zdroj: Youtube

„Posprejovat Karlův most, to je naprosté kulturní barbarství. Je dobře, že byli pachatelé chyceni a ponesou odpovědnost. Praha nabízí mnoho legálních graffiti ploch, nelegální sprejerství proto nebudeme tolerovat,“ reagoval na oficiálním twitterovém účtu primátor Zdeněk Hřib (Piráti).