Odhalit se je podařilo při prověřování cestujících ve vlacích. „Kontroly ale policisté neprováděli pouze na železnici, ale i v jiných lokalitách, jako jsou nádraží, ubytovny, hostely a jiné. Prostě všude, kde se dle nám dostupných informací zdržují cizinci ve větším množství," poznamenala Martínková.

Tři desítky policistů z cizinecké policie a ze speciální pořádkové jednotky, kteří se do Papriky zapojili, nicméně jen ve dvou mezinárodních vlakových spojích prověřili 350 osob.

Přestupkové jednání

Zdaleka ne všechny síly ale pražská policie napřela do jmenované akce. Dokládá to fakt, že v rámci běžného výkonu služby načapaly hlídky 18 cizinců, kteří se dopustili přestupkového jednání. Většinou jim chyběly doklady, které by důvěryhodně prokazovaly jejich totožnost; v deseti případech policisté zahájili řízení o správním vyhostění, protože dotyční na našem území pobývali nelegálně.

„Úlovek" v řadách cizinců zaznamenali rovněž policisté z pohotovostní motorizované jednotky. Ti v neděli po půlnoci kontrolovali v Bělehradské ulici na Vinohradech muže, který ukázal bulharské doklady. Jak fotka na občanském průkazu, tak snímek na předloženém řidičáku ale měly daleko k podobě dotyčného tak, jak ho měli policisté přímo před očima.

Na služebně pak vyšlo najevo, že doklady jsou falešné. Při prověření totožnosti podle otisků prstů se ukázalo, že jde o 51letého muže, který má platný zákaz pobytu na našem území. Ten ale cizinec nerespektoval – stejně jako již opakovaně v minulosti. Byl tudíž obviněn hned ze dvou trestných činů: vedle padělání a pozměnění veřejné listiny také z maření výkonu úředního rozhodnutí.