Nejprve se celníci zaměřili na mezinárodní rychlík spojující Prahu s ukrajinským Kyjevem. Za účasti dvojice stewardů na odstavném nádraží ve Vršovicích velmi důkladně prohlédli lůžkový vůz.

„Na odhalení kontrabandu se výrazně podílel služební pes Stuart, jenž je vycvičen na vyhledávání tabákových výrobků," poznamenala Kurková. Právě chování psa dalo na srozuměnou, že tohle nebude klamná stopa, a tak se celníci chopili i šroubováků.

Posádka údajně o ničem nevěděla

„Při kontrole vnitřního prostoru lůžkového vozu služební pes označil okolí místa určeného pro skladování uhlí. Po odmontování čtyř stropních lišt, sundání stropní desky a vymontování dřevěného hranolu byla zpřístupněna nádrž na vodu ve tvaru kvádru. Uvnitř této nádrže celníci objevili 200 kartonů cigaret značek Priluki červené, LM blue label a Compliment super Slims 3, jež byly označeny tabákovou nálepkou Duty Free," konstatovala Kurková.

Pražští celníci objevili minulý týden dva případy pašování cigaretČlenové posádky jen krčili rameny. Odmítli, že by cigarety patřily komukoli z nich, popřeli, že by o nich cokoli věděli – a dokonce trvají na tom, že neměli ani tušení o existenci samotné tajné schránky.

Podezřelé čalounění

Druhý úlovek přišel na dálnici D8, kde celníci před sjezdem na Zdiby kontrolovali bulharskou dodávku Mercedes-Benz Sprinter. Když cizinec, který auto řídil, otevřel zadní dveře nákladového prostoru, zachytili celníci varovný signál: na první pohled bylo patrné, že někdo manipuloval s čalouněním a výplní dveří. Pořádné proklepnutí auta podezření jen potvrdilo.

„V dutině předních levých dveří, v zavazadle kontrolované osoby, pod sedadlem spolujezdce a v konstrukční dutině pravého křídla zadních dveří se celkem nacházelo 21 kartonů cigaret značek Marlboro Red, Marlboro Gold a Victory Gold opatřených bulharskou tabákovou nálepkou," uvedla Kurková.

Oby případy nadále zůstávají předmětem prošetřování. Už nyní ovšem celníci vyčíslili únik na spotřební dani: podle jejich propočtu přesahuje 180 tisíc korun.