Tenhle pasažér sice ustoupil před nožem v útočníkově ruce – stačilo to však k tomu, aby napadená žena ode dveří utekla. Šmucler ji však nenechal na pokoji. Zaútočil nožem na její břicho a její záda, jen šťastnou náhodou jí přitom nezpůsobil vážnější zranění. Čepel totiž zbrzdil silný kabát s podšívkou – a také tři další vrstvy oblečení, které měla žena na sobě. To, jaké měla štěstí, dokládá i výše nákladů na ošetření, jejichž proplacení se domáhá zdravotní pojišťovna. Zdravotní péče o pobodanou, jíž pachatel zavírací kudlou způsobil povrchové poranění krku a nepříliš hluboké bodné zranění břicha (k zádům čepel přes šatstvo vůbec nepronikla), přišla „jen" na 12 497 Kč.

Čtěte také: Zloděje vyčmuchal čtyřnohý policista

„Nechtěl jsem nikomu ublížit," hájil se obžalovaný s tím, že jeho úmyslem bylo bývalou přítelkyni pouze postrašit. Nešlo mu prý o nic jiného než aby ho žena pustila do domku, ze kterého ho půl dne předtím nechal její syn vyvést policií, aby si mohl sbalit své věci; hlavně se mu prý jednalo o kytaru po tátovi. Právě proto čekal, až se bude vracet z práce, a přistoupil do vlaku, jímž cestovala domů. „Kdybych ji opravdu chtěl vystrčit, čapnu ji za flígr a vyhodím ji – a ten efendi, co tam přišel, ten by šel za ní," prohlásil v jednací síni Šmucler, jehož rázovitá mluva budila neustálou pozornost. Nemohl ale popřít, že někdejší družku, jíž krátce předtím také zdevastoval byt, skutečně vystrkoval ze dveří jedoucího vlaku, který před zastávkou ještě ani nezačal brzdit, a také se oháněl nožem. Nejen proti své oběti, ale také proti svědkovi, jenž napadené ženě přišel na pomoc. Státní zástupkyně Danuše Krejčová ho proto obžalovala hned z dvojnásobného pokusu o vraždu – a také z vydírání.

S touto právní kvalifikací se soud ztotožnil. A předsedkyně senátu Eva Miláčková odmítla Šmuclerovy argumenty, že s ohledem na rozdíly ve výšce, váze i síle by se mu žena neměla šanci ubránit. „Vyvrací to výpověď poškozené i svědka, který jí přišel na pomoc; oba popsali, že se poškozená vyhození z vlaku urputně bránila," konstatovala ve čtvrtek soudkyně a dodala, že ani po zásahu svědka Šmucler ve svém běsnění neustal, ale pokračoval v útoku nožem. A Miláčková připomněla i výpověď ženy z čerpací stanice ve Velkém Oseku, kam Šmucler utekl poté, co vyskočil ze dveří vlaku zastavujícího ve stanici. Pumpařku prý žádal o přivolání policie výslovně s tím, že chtěl přítelkyni vyhodit z vlaku, což se mu ale nepodařilo. A použil i výrazu „podříznul". Také slova „třeba tu s…i ještě zachrání", jimiž podle svědectví čerpadlářky glosoval Šmucler průjezd sanitky, vyznívají podle Miláčkové jednoznačně. „Nemůže obstát tvrzení, že nevěděl, že poškozenou zranil," zdůraznila předsedkyně senátu.

Soud měl jasno. Cílem obžalovaného bylo skutečně způsobit smrt. Svědčí o tom jak snaha vystrčit oběť z jedoucího vlaku, tak útok nožem na břicho, kde jsou, jak známo, uloženy životně důležité orgány.

Na druhou stranu vzal soud v potaz i polehčující okolnosti. Vražedné jednání zůstalo jen ve stadiu pokusu, pachatel dokonce oběti ani nezpůsobil závažnější zranění (byť tohle tak úplně nebylo jeho zásluhou). Sám také požádal pumpařku o přivolání policie – tedy čin oznámil. A nelze přihlížet ani k předchozí kriminální kariéře doma i v Německu. Na obžalovaného se pohlíží, jako by nebyl trestán, jelikož předchozí tresty jsou již zahlazené.

Verdikt zatím nenabyl právní moci, obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali lhůty na případné podání odvolání. Je přitom otázkou, zda se Šmucler nakonec nebude domáhat i zpřísnění trestu. Sám totiž žádal, aby ho soud po odpykání trestu poslal do detenčního ústavu nebo alespoň nařídil ústavní léčbu. K tomu ale Miláčková nenašla žádné důvody. Zabezpečovací detence nepřichází v úvahu vůbec, jelikož nejsou naplněny zákonné podmínky – a také ochranné léčení není na místě, neboť muž netrpí duševní chorobou ani není závislý na alkoholu nebo návykových látkách. V úvahu by mohlo přicházet jedině léčení protialkoholní, protože v době činu měl pachatel upito – nebylo to ale zase tak moc, aby to opravňovalo k nařízení léčby. Znalci propočetli, že hladina alkoholu v jeho krvi mohla dosahovat asi 0,76 – 0,94 promile. „A pokud se bude chtít léčit, nic mu nebrání v tom, aby vykonával léčbu dobrovolně," zdůraznila Miláčková.

Na novináře zaútočil vlastními slinami

Dlouho na tohoto muže zřejmě nezapomenou nejen lidé, kteří se s ním setkali na místě činu. Pamatovat si ho budou také reportéři, kteří ve čtvrtek sledovali závěr soudního jednání. Muž, kterého s pouty na rukou vedla eskorta, totiž na chodbě soudu poplival kameramany televizních štábů sledujících jednání. Opakovaně! Třetí útok slinou už justiční stráž neriskovala. Novináře vykázala do bezpečné vzdálenosti, aby byli „z dostřelu".