ČTK to ve středu sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Mužovo počínání spustilo v Letňanech loni v březnu rozsáhlou bezpečnostní akci, při níž policisté částečně evakuovali obyvatele panelového domu. Při domovní prohlídce, na níž se podíleli pyrotechnici a Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany, našli tři typy trhavin, třaskavinu a množství jedovatých látek a prekurzorů výbušnin.

| Video: Youtube

Obviněný muž si podle vyšetřovatelů obstarával prekurzory a další chemické látky po delší dobu. Následně z nich vyráběl výbušné směsi, iniciátory a odpalovací zařízení, jejichž funkčnost si zkoušel v lese. Policie zatím nezjistila, na jakém konkrétním místě se testy konaly.

"Veškeré chemické látky a další příslušenství byly přechovávány v letňanském panelovém bytu a sklepní kóji tohoto domu," uvedl Ibehej. "Provedené znalecké zkoumání potvrdilo, že výše uvedené zajištěné látky byly zcela způsobilé výbuchu," doplnil.

Muž je stíhaný na svobodě. Jeho kauzu dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 9.

"Kriminalisté NCOZ tento případ objasnili vlastní operativní činností v rámci monitorování nákupů nebezpečných chemických látek a prekurzorů výbušnin. Na tuto oblast se stále zaměřujeme," uzavřel mluvčí.