Pracovníci protidrogové jednotky Generálního ředitelství cel ČR a kriminalisté z Národní protidrogové centrály (NPC) prohlédli i další krabice s banány ze stejné zásilky – nic podezřelého už ale nenašli.

Barbora Kudláčková z NPC tento náhodný objev označila za český rekord; aktuálně zajištěná zásilka prý ještě převyšuje množství 117 kg kokainu, které byly před šesti lety zajištěny v zásilce sušeného ovoce ve skladu v Malém Borku na Mělnicku. Větší množství dovezené drogy naráz se u nás podařilo zadržet jen v případě heroinu.

V souvislosti s případem zatím není stíhána žádná konkrétní osoba – šetření je nicméně na samém počátku. Stále pokračují laboratorní testy směřující k odhalení čistoty nalezené látky.

Specialisté se také v rámci mezinárodní spolupráce snaží zmapovat cesty drogy, které by se v nalezeném objemu dala na černém trhu v České republice uplatnit jen stěží – kokain má totiž u nás tradičně exkluzivní pověst dražší drogy pro kumštýře a lidi z „lepších kruhů" a ve srovnání s dalšími nelegálními návykovými látkami je okruh konzumentů poměrně omezený. V minulosti bylo nicméně odhaleno několik případů dovozu kokainu v řádu desítek kilogramů.