Mylný předpoklad, že o víkendu a ještě k tomu po ránu by byl vážně mimořádný pech narazit na přepravní kontrolu, vedl k nutnosti předložit občanský průkaz a sledovat, jak revizoři sepisují zápis. „To se mu nelíbilo – a po chvilce požadoval navrácení svého dokladu totožnosti. To ale v danou chvíli nebylo možné, neboť revizoři ještě stále vypisovali úřední listinu," poznamenal Hulan.

Záhy došlo i na argument mnohem hrubšího zrna. Vlastně šlo o argument blyštivé čepele. Na pracovníky dopravního podniku totiž černý pasažér vytáhl nůž o délce přesahující 20 cm. „K ataku naštěstí nedošlo, neboť „útočníkovi" v nejméně vhodnou chvíli nůž vypadl z ruky na silnici," poznamenal policista. Kupodivu bez problémů pak muž podepsal právě dokončený protokol, dostal zpátky svoji občanku a revizoři odjeli.

Pistoli vyměnil za lopatu

Vypjaté chvíle ovšem měly teprve přijít. Muž totiž usoudil, že by se kontroloři lístků mohli objevit znovu – a na tuhle situaci se také náležitě připravil. Domů si zašel pro plynovou pistoli a pro psa, načež se vydal na konečnou autobusu vyhlížet zlé hochy. Dočkal se. A když revizoři sepisovali papíry s dalším černým pasažérem, vyrukoval do akce: s namířenou pistolí se dožadoval vydání zápisu o své kontrole.

„Nečekal ale, zda mu revizoři vyhoví – a jednomu z nich se opakovaně pokusil vystřelit do obličeje. Z přibližně 30centimetrové vzdálenosti. Naštěstí pro kontrolora útočníkovi zbraň selhala; k výstřelu tedy nedošlo," přiblížil Hulan dramatické momenty.

Rána nakonec vyšla ve chvíli, kdy to už sám agresor neočekával: ve chvíli, kdy měl hlaveň skloněnou k zemi. „V tu chvíli mu asi došlo, že s pistolí nebude až tak veliký „kamarád", a proto odešel domů pro jinou, pro něj zřejmě přijatelnější zbraň: lopatu. S tou už ale stihl na revizory pouze zamávat zpoza plotu," shrnul Hulan další události. V daném momentu už totiž na místo přijížděli policisté.

Domů pak už dotyčný nezavítal. Putoval na policejní služebnu, kde mu vyšetřovatel sdělil obvinění z trestného činu vydírání (za což by u soudu mohl padnout až osmiletý trest). Obviněný pak putoval do cely předběžného zadržení, kde čeká, jak to dopadne s návrhem na uvalení vazby.