Ani staré případy v koši nekončí. Tak by se dalo charakterizovat úsilí, které vyvíjejí kriminalisté při objasňování trestné činnosti.

Na začátku února se jim podařilo najít první z přibližně dvaceti obrazů pocházejících z vloupání do bytu v Praze 10. Jedná se o olej na plátně ve zlatém rámu s názvem Pohled přes jezírko na zámek, jehož autorem je Michejev.

Škoda by v této době asi byla dvojnásobná

Na tom by nebylo nic tak zvláštního, až na to, že vloupání, při kterém byl obraz ukraden, se odehrálo v červnu roku 2002. Tehdy se neznámý pachatel z půdy proboural stropem do bytu, ze kterého se mu podařilo odcizit zhruba dvacet obrazů, keramiku, oděvy a elektroniku v hodnotě asi 850 tisíc korun. Vzhledem k vývoji cen umění by dnes byla suma možná dvojnásobná.

Majitel bytu vše ohlásil a rozběhlo se pátrání. První ovoce přineslo začátkem února. Policistům se podařilo v jedné pražské galerii objevit obraz, který byl na seznamu hledaných. „Galerii jsme navštívili, zkontrolovali, zda se nejedná o padělek, a pak jsme kontaktovali jeho původního majitele, který jej poznal. V tu chvíli se obraz prodával za osmadvacet tisíc korun,“ uvedl šéf 6. oddělení kriminalistů ze služebního obvodu Praha IV Petr Kolár.

„Obraz zde byl umístěn v komisním prodeji. Samozřejme jsme jej zabavili, zadokumentovali a protože už jsme vydali usnesení o vydání, bude v nejbližší době vrácen svému původnímu majiteli,“ doplnil.

Pachatel stále zůstává neznámý

A jak se policistům po uplynutí tak dlouhé doby podařilo obraz v galerii objevit? „Tohle pochopitelně nemůžeme sdělovat, stalo se tak na základě operativně pátracích poznatků,“ usmívá se tajuplně Kolár.

Vzhledem k tomu, že galerie si vedou velice pečlivé záznamy o svých transakcích, vypadalo to, že by neměl být problém zloděje vypátrat. „Bohužel se ukázalo, že obraz do prodeje nabídl zcela bezúhonný člověk. Ten jej zhruba před devíti měsíci koupil od neznámého muže. Po tak dlouhé době nám navíc nedokázal udat jeho přesný popis,“ vysvětluje Kolár nepříjemnost, která vyšetřování postihla.

Dosažený výsledek vzbuzuje naději

U krádeží obrazů a jiných uměleckých předmětů, pokud nejsou provedeny na zakázku pro přímého objednavatele, není neobvyklé, že se jich pachatelé pokoušejí zbavit až po určité době.

Také proto zůstává Petr Kolár svým způsobem optimistou i v tomto konkrétním případě: „Věřím, že se nám některé další předměty z této krádeže ještě podaří vypátrat včetně jejího pachatele. Už nález jednoho obrazu nás povzbudil a samozřejmě budemeve své práci pokračovat.“