Dvě zásilky zboží deklarované jako „chemikálie pro čištění a dezinfekci prostorů velkých lodí“, každá o hmotnosti 1500 kilogramů, přiletěly do České republiky z Hong Kongu již v prosinci minulého roku.

Zajištění zásilek bylo součástí dlouhodobé mezinárodní spolupráce Celní protidrogové jednotky Generálního ředitelství cel a celního úřadu při boji proti možné nelegální výrobě drog.

Z Prahy poslat dál do EU

Příjemcem zboží byla česká společnost se sídlem v Praze, která měla, po popuštění zboží do volného oběhu, zajistit dodání do dalšího členského státu EU, kde probíhala vlastní nelegální výroba.

"Provedenou expertizou odebraných vzorků v Celně technické laboratoři Generálního ředitelství cel bylo zjištěno, že se jedná se o tzv. pre-prekurzory drog, které nemají samostatně legální využití a slouží pouze k nelegální výrobě chemické látky benzylmetylketon (BMK), který je používaný k nelegální výrobě amfetaminů," uvedl mluvčí ruzyňských celníků Pavel Drobek.

"Ze zabraných chemických látek by bylo možné vyrobit zhruba 2400 kilogramů prekurzoru BMK a následně cca 1800 kilogramů amfetaminů. Ty by se na černém trhu mohly prodat za téměř 2 miliardy korun (1,8 mld. korun). Spolu s lednovým záchytem kolegů z Celního úřadu pro hl. město Prahu (také tři tuny) se jedná o významný úspěch při zabránění dovozů "pre-prekurzorů" drog na území České republiky," uzavřel.