Pražští celníci, kteří se v rámci kontrol při mobilním dohledu rozhodli prověřit u čerpací stanice na 29. kilometru dálnice D1 obytný vůz Fiat Ducato s polskými značkami, velmi brzy poznali, že něco nesedí. Detailní prohlídka vozu ukázala, že je auto doslova napěchované nelegálně převáženými cigaretami. „Daňový únik byl prozatím vyčíslen na 856 089 Kč,“ připomněl ve čtvrtek Jiří Barták z Generálního ředitelství cel.

Na první pohled nic nenasvědčovalo tomu, že by něco bylo v nepořádku. V autě řízeném občanem Lotyška cestovali ještě čtyři Poláci. A šofér celníkům tvrdil, že nikdo z nich nepřeváží nic, co by celníky mohlo zajímat. Žádný alkohol, žádné cigarety.

Dovolená bez zavazadel

„Vracíme se z dovolené v Chorvatsku zpátky do Polska,“ prohlásil řidič. Tahle nevinná věta ale celníky zarazila. Ne že by měli něco proti rekreaci na Balkáně – nebylo ale možno přehlédnout, že posádka s sebou veze podezřele málo bagáže. „Cestující neměli místu a délce dovolené odpovídající zavazadla,“ vysvětlil Barták, co se stalo neprostředním podnětem k důkladné obhlídce.

Velmi záhy se podezření kontrolorů potvrdilo. Postele a všemožné dutiny obytné nástavby vozu byly doslova vystlány krabičkami cigaret s tabákovými kolky Republiky Bosna a Hercegovina. Konečné účtování zní: kontraband zahrnoval 1462 kartonů obsahujících 292 440 cigaret Imperial Classic.

Pašované kuřivo i auto, ale také jeho řidič jsou nyní pod zámkem. Doličné předměty celníci zajistili, podezřelý cizinec byl vzat do vazby. Je stíhán pro zkrácení daně. V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení. Kauza ale ještě není uzavřena; šetření dále pokračuje.