„Obsahovaly čtyři dózy s popisem DHEA 100 mg a čtyři dózy s popisem DHEA 50 mg," konstatoval Drobek s dodatkem, že dohromady se jednalo o 920 tablet. O jakou látku se jedná, celníci velmi dobře vědí. V oboru totiž nejsou začátečníci.

Ne že by si sami chtěli pomáhat zvyšovat muskulaturu pomocí tablet – z profesního hlediska ale mají jasno v tom, nač se zaměřit. Vždyť jen v letošním roce zatím při kontrole zásilek kápli na desítky případů nelegálního dovozu látek s hormonálním účinkem! Od začátku roku zachytili 29 balíčků obsahující anabolické steroidy.

Také DHEA je steroidní hormon. Jeho vysoké dávky mohou podle informací odborníků, s nimiž celníci pracují, způsobovat agresivitu, podrážděnost, poruchy spánku a růstu těla. K dalším nežádoucím účinkům patří problémy srdečního rytmu, potíže s fungováním jater – ale také akné, mastná pleť či vypadávání vlasů.

„Případy jsou nadále v šetření Celního úřadu Praha-Ruzyně," konstatoval Drobek. Dohru věc může mít i u soudu: dovoz anabolik je možno klasifikovat jako trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem.