Při kontrole zásilky dovážené z Číny zajistili v závěru minulého týdne bezmála 16 tisíc balení napodobenin zboží značky Rainbow Loom, informovala v pondělí Yvona Matějková z Celního úřadu pro Středočeský kraj. Podle jejích slov je to poprvé, co se v naší zemi podařilo objevit zfalšované zboží téhle značky ve větším rozsahu.

Při kontrole zásilky dovážené z Číny zajistili celníci v závěru minulého týdne bezmála 16 tisíc balení napodobenin zboží značky Rainbow Loom

„Zajištěné sety obsahují různobarevné malé gumičky, speciální stav, klip C a malý háček," přiblížila Matějková obsah soupravy, o níž spousta dospělých možná slyší poprvé – to ovšem pouze v případě, že nejsou v těsnějším kontaktu s dětmi školního věku. Jinak by moc dobře věděli, o čem je řeč.

Mezi školáky jde o věc atraktivní a žádanou – a z rodičovského pohledu o hračku, která není zrovna laciná. Ostatně – právě to je důvodem, proč k nám napodobeniny určené přímo na český trh zamířily. Pokud by nalezené a zajištěné soupravy gumiček byly originály, hodnota zboží by se blížila 5,5 milionu korun. Podle slov Matějkové vzniklo podezření z porušení práv duševního vlastnictví – a případ se dále šetří.

Mohou obsahovat nebezpečné látky

Celníci varují, že podobné padělky není dobré podceňovat. Zvlášť pokud jde o zboží určené dětem. Nelegální napodobeniny známých a žádaných výrobků sice mohou být k mání za atraktivní cenu – je ale dobré mít na paměti, že padělky vytvoření výhradně „pro oko" mívají dosti často šatnou kvalitu a nevalnou trvanlivost.

Navíc nebyly nijak testovány a použité měkčené plasty většinou obsahují ftaláty. Byť ještě před desetiletím se i leckteří odborníci dívali poněkud shovívavě na varování ekologických aktivistů, kteří poukazovali na rizika spjatá s jejich používáním, dnes se tyto látky označují jako velmi nebezpečné. Škodlivé zvláště pro děti, protože mohou ovlivnit jejich hormonální vývoj a přispět k oslabení imunity.