Od počátku roku, kdy se celníci na odhalování nelegálních kasin a heren zaměřili, již v metropoli zajistili vybavení 11 podniků, řekla Deníku Ivana Kurková z Celního úřadu pro hlavní město Prahu. Při kontrole jdou vlastně najisto: poznatky z terénu zkonfrontují s databází vydaných povolení – a hned mají jasno, kde mohou očekávat problém.

Čtěte také: Pražská vyhláška regulující hazard by mohla být opravena

Jdou už najisto

Do druhého dubnového týdne zajistili 104 výherní hrací přístroje různých typů, tři elektromechanické rulety – a také další rozmanité hráčské vybavení: stoly na karetní hry, žetony, členské karty či třeba výpočetní techniku, stejně jako peníze v hotovosti.

Po čtvrtku k tomu přibudou dvě desátky automatů, ruleta, karetní stoly a další vybavení i hotové peníze – přičemž jde o úlovek v hodnotě milionů. Deníku to přímo před kontrolovaným podnikem řekl vedoucí týmu. Své jméno neuvedl – pro informace o zásazích celníků platí striktní pravidlo: o členech zasahujících týmů žádné podrobnosti. A nemluví se ani o přesných detailech postupu na místě. Prostě o ničem, co by mohlo ohrozit další akce.

Celníci si zahráli

Ve čtvrtek celníci obsadili zadní část právě v provozovně u „Kulaťáku". Někteří zaujali přímo pozice hráčů: bylo možno spatřit speciálně vyškolené celníky, jak na automatech „hrají" – zatímco kolega s kamerou natáčel jak jejich počínání, tak detaily přístroje.

Obojí je prý v podobných případech nutnost: musí se prověřit funkčnost techniky – a také vše zdokumentovat. Pak dojde na počítání peněz, které se v přístrojích našly. Totéž platí pro ruletu, kterou je dokonce potřebné rozebírat. Počítají se také peníze nalezené v provozovně, vše se detailně zaznamenává a označuje. Trvá to celé hodiny. Teprve pak může dojít na velké stěhování.

Čtěte také: Radnice dostanou od Prahy 21,5 milionu korun vybraných z hazardu

Zabavené věci byly zajištěny 

Všechny zabavené věci celníci odvážejí do svých skladů (a také jejich umístění podléhá utajení). „Nejsou odebrány, ale zajištěny," vysvětlila Deníku Kurková. Další vývoj vyplyne ze správního řízení, v němž provozovateli nelegálního hazardu může být uložena pokuta až do výše 50 milionů korun. Celníci předpokládají, že se provozování „černých heren" prokáže. Pak by zajištěné peníze propadly státu – a technika by skončila v drtičce.

Někdo se odmlčí

Získat komentář k tomu, co se v podniku odehrává, se Deníku nepodařilo ani od barmanky, ani od muže, kterého žena přivolala. „Ne, tak to vůbec," konstatoval pouze. Ze zaslechnutých útržků rozhovorů zasahujících celníků Deník odvodil, že ani oni stanovisko provozovatele během zásahu neznali – nedařilo se mu dovolat. To vedoucí kontrolní akce nepotvrdil – k minulým kontrolám ale uvedl, že provozovatelé zaujímají různý přístup: někteří se hájí, že o hazardní hru nejde, jiní jsou nekontaktní. „My ale dál vedeme správní řízení," poznamenal funkcionář pražských celníků, že různé přístupy provozovatelů nemají na úřední postup vliv.