Čtvrtmiliardové škodě o víkendu podle vlastního tvrzení zabránili celníci v metropoli. V Praze 4 o víkendu odhalili mezisklad dvanácti tisíc kusů padělaných kabelek a dalšího luxusního zboží žádaného na předvánočním trhu (toaletních souprav, peněženek a cestovních tašek), nelegálně opatřených značkami Louis Vouitton a Burberry. „Hodnota stejného množství originálních výrobků by dosáhla 251,6 milionů korun,“ uvedl Jiří Barták z Generálního ředitelství cel. Podle jeho slov padělky zboží zmiňovaných značek nacházejí celníci poměrně často, aktuálně objevený mezisklad ale představuje dlouhodobě největší množství falzifikátů zajištěných na jednom místě.

Přispěla náhoda

„Celníci padělky odhalili při běžné kontrolní činnosti v blízkosti skladovacího areálu u betonárky ZAPA v Praze 4,“ připomněl mjr. Barták, že odhalení kontrabandu nebylo výsledkem cíleného zákroku, ale přispěla k němu náhoda. A také pozornost celníků. Těm totiž při noční obchůzce neuniklo slabé světlo, které prosvítalo u střechy jedné z plechových hal. „Po vstupu dovnitř nalezli stovky krabic s padělky – a dva muže, kteří s nimi manipulovali, konstatoval Barták.

Když se celníci soustředili na obsah skladovaných krabic, zjistili, že jde vesměs o napodobeniny značkového zboží. Ty odsud zřejmě putovaly k jednotlivým prodejcům, kde byly nabízeny zákazníkům – podle všeho se tedy jednalo o mezisklad. Dvě osoby, které v něm pracovaly, neunikly zadržení. O jejich národnosti celní správa neinformovala. Celníci si odvezli také padělané zboží. To bylo přemístěno do skladů ve střeženém areálu. Konkrétní umístění těchto skladišť je utajováno, aby se nestaly terčem útoku zločineckých skupin snažících se získat atraktivní a lehce prodejné zboží – jen ve středních Čechách se ale nacházejí v několika lokalitách. Ani jejich počet ovšem nepatří k údajům určeným veřejnosti.

Zadržené padělky

* Falzifikáty značky Louis Vouitton: 7 301 kabelek, 772 toaletních souprav, 1 966 peněženek a 1 301 cestovních tašek
* Napodobeniny značky Burberry: 456 kabelek