Kontraband, u něhož celní správa pro případ uvedení zboží do oběhu vyčíslila škodu na bezmála 38 milionů korun, putoval do celních skladů. Polovina, 15 tun, už neexistuje; zmizela v topeništích kotlů číslo 2 a 3.

Zbytek zatím zůstává ve skladech, sdělila Deníku Šárka Miškovská z ruzyňského celního úřadu. „V tomto případě ještě není skončeno řízení," vysvětlila. K likvidaci zajištěných padělků totiž celníci mohou přistoupit až poté, co je kauza právně uzavřena. Patnáct tun tak ještě musí zůstat v celních skladech, než bude ukončeno řízení s dovozci.

Celníci nevyužívají jenom malešickou spalovnu 

Celní úřad Praha-Ruzyně, do jehož působnosti patří i celní pošta v pražských Košířích, nechává zajištěné padělky vozit k likvidaci tak jednou dvakrát do roka. Přijde na to, jak velké množství se nashromáždí, aby se vyplatilo objednávat dopravu.

Nejezdí se ovšem pouze do spalovny v Malešicích; celníci využívají i služeb firem zabývajících se nakládáním s odpadem v jiných místech. „Podle toho, o co jde; pro likvidaci každého zboží je potřebná jiná technologie," vysvětlila Deníku Miškovská.

Drapáky rozhrnuly palivo 

Do malešické spalovny ZEVO dopravila nákladní auta celé velkoobjemové kontejnery zaplněné krabicemi. Pod dohledem celníků – ti celý proces likvidace padělků nejenom sledují vlastníma očima, ale i dokumentují videokamerou, aby bylo doloženo, že je vše řádně zničeno – vysypala celé krabice; ty skončily mezi běžným komunálním odpadem přiváženým svozovými vozy.

Pak se jich chopily obří drapáky ovládané jeřábníky, které palivo dodané celníky rozhrnuly po hromadě. To je podle jeřábníka Michala důležité; do násypky musí přijít pálený materiál promíchaný, aby pak hořel rovnoměrně; pomůže to obsluze kotlů.

Na práci jeřábníků závisí rychlost 

Poté, co si drapáky s hromadou pohrály, směs určenou ke spálení začaly nakládat do násypky. Na jedno zdvihnutí vždy kolem tří tun. Pak už se materiál posouvá do kotle vlastní tíhou – na práci jeřábníků tedy vlastně závisí rychlost „přikládání". „Od naložení do kotle to trvá obvykle tak hodinu," vysvětlil jeřábník.

Následuje vlastní pálení – což ovšem neobnáší pouhou likvidaci v kotli, jehož výška dosahuje 24,5 m. Vždyť ZEVO znamená „zařízení na energetické využití odpadu".

Napodobeniny posloužily k výrobě elektřiny 

Napodobeniny pálené společně s komunálním odpadem tak posloužily k výrobě elektřiny, poznamenal technik vedlejších provozů Jaroslav Zajíc. „Máme i smlouvu s teplárnou; přihříváme jim horkovod, když potřebují. Jinak tu jsou turbíny na výrobu elektřiny," připomněl muž, k jehož stěžejním pracovním povinnostem patří především starost o příjem odpadů a separaci škváry, k čemu padělky nakonec posloužily.

Čtěte také: Kdysi žádané gumičky vyletí komínem