Velký úlovek, jehož důsledky se projeví na předvánočním trhu a pocítí je i příznivci neonacismu v České republice, se podařil pražských celníkům. Jak v pátek uvedla Zuzana Hrubá z Generálního ředitelství cel, ve středu se navzdory tomu, že byl státní svátek, vydali na kontrolu skladových prostor ve Vídeňské ulici v Praze 4. Objevili tam 838 kusů padělků nožů známých značek společně s 240 noži a dýkami vyzdobených hákovými kříži a další nacistickou symbolikou. „Příznačně se tak stalo právě ve výroční Den boje za svobodu a demokracii,“ podotkla kpt. Hrubá.

Roli hrála náhoda

Odhalení kontrabandu se stalo dílem náhody. Při namátkové kontrole skladového areálu si celníci v jednom ze skladů všimli muže, který manipuloval se zbožím. Při obhlídce tam celníci našli nože označené značkami Cold Steel, Böker, Smith&Wesson, Extrema Ratio a Benchmade, u kterých si jsou jisti, že se jedná o nelegální napodobeniny. Pokud by se jednalo o originály, jejich cena by se vyšplhala k 1,6 milionu korun. V případě chladných zbraní s nacistickými symboly sice není vyčíslena hmotná škoda vzniklá porušením práv duševního vlastnictví, ale jejich objev odstartoval šetření trestného činu definovaného jako podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Zbraně byly zabaveny a převezeny do celních skladů, kde zůstanou až do uzavření vyšetřování. Následně je s vysokou pravděpodobností čeká likvidace.

Nález není ojedinělý

V posledních měsících se na území metropole jedná již třetí objev velké zásilky kontrabandu obsahujícího falzifikáty značkových nožů, dýk a šavlí. První odhalila kontrola celníků v areálu tržnice SAPA v Libuši v Praze 4. Tam se v červenci našlo 1456 padělků, kdy hodnota originálů by přesáhla čtyři miliony korun, doplněných 69 dýkami a noži s vyobrazeními nacistických svastik, orlic a křížů využívaných ozbrojenými silami takzvané Třetí říše. Ještě větší zásilku odhalila koncem září prohlídka kontejneru na tržnici v Tiskařské ulici v Praze 10. Tam se našlo 3825 padělků nožů, u nichž byla škoda způsobená oprávněným uživatelům známých značek vyčíslena na více než 15 milionů korun, a 2116 kusů nožů, dýk a šavlí s říšskými orlicemi a hákovými kříži. Opakované záchyty těchto předmětů při namátkových kontrolách nemohou znamenat nic jiného než fakt, že jde o zboží, o které je v metropoli zájem. V opačném případě by si trhovci zásoby v podobném rozsahu nepořizovali.