"V provozovnách jsme od Nového roku do konce října provedli 1417 kontrol zaměřených na ověřování hazardních her," řekl ČTK vedoucí oddělení metodiky vnějších činností Generálního ředitelství cel Zdeněk Málek. Nelegální zařízení podle něj celníci zajistili ve zhruba 50 nelegálních hernách. V legálních hernách se nelegální zařízení prakticky nevyskytují, dodal.

Ve 12 případech šlo o nelegální herny


Při zatím poslední akci, která se zaměřila na takzvané kvízomaty, bylo v úterý a ve středu zajištěno 29 kvízomatů, dvě hrací zařízení a 94.500 korun v hotovosti. Při akci bylo zjištěno 19 porušení zákona.
Ve 12 případech šlo o nelegální provozovny a v sedmi případech o další pochybení, mezi které patřil například chybějící herní plán nebo nepřítomnost odpovědné osoby, uvedla celní správa.

Pokuta až 50 milionů

Takzvané kvízomaty jsou výherní automaty kombinované s vědomostními otázkami. Někteří provozovatelé proto tvrdí, že kvízomaty nespadají pod loterijní zákon a nepodléhají povolování. Ministerstvo financí oponuje, že kvízomaty jsou hazardem, protože o výhře rozhoduje do značné míry náhoda.
Provozovatelům nelegálních podniků hrozí pokuta až 50 milionů korun a propadnutí veškerého vybavení a zařízení, které k nepovolenému hazardu slouží. Provozovatelé často tvrdí, že neprovozují hernu, ale dobročinný spolek, občanské sdružení nebo řádný hráčský klub, kde každý hráč má svoji členskou legitimaci. Celní správa má na starosti kontrolu a potírání nelegálního hazardu od začátku letošního roku, kdy to umožnil nový zákon o hazardních hrách.